Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

NASA ztratil kontrolu nad vzorky měsíční horniny

Měsíc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měsíc | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ztratil kontrolu nad vzorky hornin dopravenými z Měsíce a nechce se s tím smířit. Zřídil proto úřad speciálního vyšetřovatele, který má zjednat pořádek a cenné vesmírné objekty podrobit přísné inventuře.

Vzorky odebrali američtí astronauti při svých měsíčních misích v letech 1969 až 1972. Jejich celková váha dosahuje 382 kilogramů. Původních 2196 kusů bylo rozděleno na 140 000 drobných vzorků, jejichž velikost často nepřesahuje rozměry zrnka rýže. Některý z nich se občas objeví při online aukci na serveru eBay.

ČTĚTE TAKÉ:

Americká vláda kousky měsíční horniny obdarovala nemálo cizích států, rozdala je po univerzitách a výzkumných pracovištích, některé předala guvernérům amerických států či newyorskému sídlu Spojených národů.

Pověřený vyšetřovatel Joe Gutheinz je bývalým zaměstnancem NASA a nyní přednáší na právnické škole v texaském Houstonu. Některé měsíční vzorky má podle něj NASA stále ve svých depozitářích, nicméně detailní inventář chybí.

160 vzorků zmizelo beze stopy

Od roku 2002 se americké kosmické agentuře podařilo zjistit podrobnosti o 72 kusech měsíční horniny, které jsou uloženy v USA. Sám Gutheinz v roce 1998 řídil operaci, při níž se podařilo vystopovat vzorek měsíční horniny, který bývalý americký prezident Richard Nixon věnoval do Hondurasu. Cena vzorku je dnes pět milionu dolarů (98 milionů korun).

Jako dar bylo do světa rozdáno 270 kusů vzorků, z nich 160 zmizelo beze stopy. Mezi ztracenými je i dar bývalému libyjskému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu. Podařilo na naopak zjistit, že měsíční vzorek darovaný někdejšímu španělskému vládci Francisku Frankovi se jeho vnuk pokoušel prodat do Švýcarska.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.