Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

NASA zvažuje 28 možných misí hledajících mimozemský život

Mars (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mars (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

WASHINGTON  Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zvažují 28 projektů misí, které by potenciálně mohly umožnit objevení nějakých životních forem ve sluneční soustavě. Novinářům to řekl planetolog podílející se na výzkumu NASA.

"Astrobiologie a hledání života je skutečně klíčovou částí toho, co bychom měli napříště dělat při zkoumání sluneční soustavy," prohlásil Steve Squyres, planetolog Cornellovy univerzity v New Yorku. Squyres je zároveň předsedou výboru americké Akademie věd pověřeného vydáváním doporučení pro výzkum NASA.

Podle něj se NASA přiklání k 28 robotizovaným projektům včetně plavidla, které by přistálo na Merkuru, či sond přelétávajících nad objekty na okraji sluneční soustavy či nad kometami.

Privilegované postavení při zkoumání sluneční soustavy má Mars, pro nějž NASA zvažuje třífázovou misi. Jejím konečným cílem by bylo dopravení vzorků marsovské půdy na Zemi ke zkoumání, dodal Squyres, který se mimo jiné podílel na projektu dvou robotických sond Spirit a Opportunity, které na Marsu přistály před šesti lety a stále jsou aktivní.

Mise by podle něj nejprve vyslat na Mars robotické zařízení, které odebere vzorky půdy. Po něm bude následovat sonda, jejímž úkolem bude vzorky převzít a vystoupat na oběžnou dráhu kolem Marsu. Třetí a poslední fází by bylo vyslání robotizované lodi, jež by cenný náklad vyzvedla ze sondy na orbitě a přepravila je na Zemi.

"Tyto vzorky by nám potenciálně mohly odhalit minulé či současné životní formy na Marsu," dodal Squyres při příležitosti mezinárodní astrobiologické konference, která se každoročně schází v texaském Houstonu a sdružuje na 700 vědců.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....