Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Naši předci 'cupitali po dvou jako Hercule Poirot' dřív, než se myslelo

australophitecus afarensis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy australophitecus afarensis | foto: wikimedia.org

ADDIS ABEBA/PRAHA Drobná kůstka, kterou našli paleontologové v Etiopii, mění náš pohled na vývoj člověka. Dokazuje totiž, že naši předci chodili už před více než třemi miliony let po dvou stejně jako moderní lidé. Objev zveřejnilo dnešní vydání časopisu Science.

Vědci z Missourské univerzity a Arizonské státní univerzity v něm popisují nártovou kůstku našeho předka druhu Australopithecus afarensis, kterou objevili v etiopském Hadaru. Ke stejnému druhu patřila i slavná Lucy, jejíž poměrně zachovalou kostru našli paleontologové v roce 1974 a pojmenovali ji podle písničky od Beatles.

Tato kůstka z kostry nohy ale u Lucy chyběla, takže se vědci dosud mohli jen dohadovat, jak se pohybovala. Podle jedné teorie chodila po dvou, ale nedalo se vyloučit, že také často šplhala v korunách stromů.

Nalezená nártová kost jejího vrstevníka ale dokazuje, že na rozdíl od staršího Ardipitheka, který žil před 5,8 až 4,3 milionu let, trávila většinu života na zemi. "Samozřejmě je škoda, že se našla jen jediná kost. Ale i ta je dostatečným důkazem, protože se většinou rysů liší od kostí lidoopa," komentuje objev antropolog docent Václav Vančata z Pedagogické fakulty UK v Praze.

Autoři výzkumu v tiskovém prohlášení dokonce uvádějí, že Lucy měla vyklenutá chodidla jako dnešní lidé. "To je možná trochu přehnané tvrzení. Podle tvaru kůstky se domnívám, že se na rozdíl od nás při chůzi výrazně neopírala o paty. Je nepochybné, že chodila opravdu po dvou, ale nejspíš podobným způsobem jako Hercule Poirot v podání Davida Sucheta – dělala drobné krůčky, aby udržela rovnováhu," předpokládá Václav Vančata.

Podrobnější informace najdete v úterní příloze Věda a výzkum v LN.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...