Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Našlo se pero staré 150 milionů let. Může být nejstarší na světě

zkamenělé pero je velmi malé (měřítko vlevo nahoře) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy zkamenělé pero je velmi malé (měřítko vlevo nahoře) |

Stuttgart  Odborníci přírodovědného muzea v německém Stuttgartu tvrdí, že našli nejstarší pero prehistorického ptáka v Evropě. Mělo by být staré 150 milionů let. Jestli nepatrné pírko patřilo archeopteryxovi či dosud neznámému okřídlenému dinosaurovi, není zatím jasné.

Osm milimetrů dlouhé pírko objevil v kusu vápence v pohoří Švábská Alba letos v květnu paleontolog Günther Schweigert. Za dosud nejstarší se považovalo pero archeopteryxe, které se našlo v roce 1861 v bavorském Solnhofenu.

Vápenec, který na švábském nalezišti převládá, je podle odborníků ale o půl milionu let starší než ten solnhofenský. Nalezený exemplář se vyznačuje extrémně silným ostnem, tedy pevnou částí pera.

Podle Schweigerta není srovnání obou nálezů možné. Pera totiž zřejmě pocházejí z jiné části těla. Badatel je ale přesvědčen o tom, že opeřenec, jemuž nejstarší pírko patřilo, uměl létat. Byl velký asi jako slepice, měl špičaté zuby a živil se především hmyzem.

Evropský, možná světový primát
Podle paleontologa je nový nález důkazem toho, že se před 150 miliony roky opeřená zvířata v Evropě vyskytovala. Uvedl, že ptáci jsou jediná skupina dinosaurů, která přežila do dneška.

Švábské pero by mohlo být nejen nejstarším pírkem v Evropě, ale možná i na světě. Před pár měsíci sice z Číny přišla zpráva, že se tam našly pozůstatky opeřených ještěrů starých 158 milionů let. Podle Schweigerta jsou ale čínské informace "nesmírně chudé".

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?