15. září 2016 10:40 Lidovky.cz > Relax > Věda

Nastane neobvyklé polostínové zatmění Měsíce, viditelné bude z celého Česka

Měsíc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měsíc | foto: Shutterstock

PRAHA V pátek večer nastane takzvané polostínové zatmění Měsíce, které bude možné celé pozorovat z území České republiky. Lidé budou moci sledovat neobvyklý jev zhruba čtyřicet minut. Měsíc bude při zatmění vypadat, jakoby jej někdo shora „začadil“ černým kouřem, řekl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

„Kdybychom se při polostínovém zatmění nacházeli na povrchu Měsíce, mohli bychom pozorovat, jak Země zakryje část slunečního disku,“ uvedl vedoucí Štefánikovy hvězdárny Jakub Rozehnal. Měsíc nad Českem vyjde přibližně v 19:10, časy se ale podle Rozehnala budou lišit podle místa, odkud se bude pozorovat. Zatímco na východě republiky vyjde Měsíc pět minut před devatenáctou hodinou, na západě v 19:22.

„V okamžiku východu bude již část Měsíce ponořená do polostínu, což však okem nepostřehneme. Teprve po půl deváté večer si budeme moci všimnout, že horní okraj Měsíce je zřetelně tmavší než zbytek měsíčního disku. Nejlépe bude úkaz pozorovatelný v maximální fázi, která nastane pět minut před 21:00,“ doplnil Rozehnal. Po půl desáté večer úkaz bude už málo viditelný a výstup Měsíce z polostínu nastane šest minut před jedenáctou hodinou večer.

V pátek ve 21:05 také nastane úplněk, kterému se podle tradice přezdívá sklizňový. Další a opět polostínové zatmění Měsíce viditelné z Česka nastane v sobotu 11. února příštího roku krátce po půlnoci. Výraznější zatmění, opět částečné, bude příští rok 7. srpna. Úplné zatmění Měsíce bude 27. července 2018, které bude nejdelším úplným zatměním Měsíce v tomto století.

Veřejná pozorování chystají hvězdárny po celém Česku. Lidé mohou úkaz také fotografovat a zapojit se do soutěží na Astro.cz a Za všechno může Měsíc jen.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!