Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Naučíme se od lysých rypošů bojovat proti rakovině?

Rypoš nevypadá na pohled jako vzor zdraví, ale zdání může klamat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rypoš nevypadá na pohled jako vzor zdraví, ale zdání může klamat | foto: Ltshears - Trisha M ShearsReprofoto

Afričtí "krtci", pod zemí žijící rypoši lysí, mají řadu zvláštností. Jednou z nich je i to, že téměř nikdy nedostanou rakovinu. Vědci konečně zjistili, proč tomu tak je.

Kolonie rypošů, které se skrývají pod jihoafrickou půdou nesou podivně smíšené rysy pekla a ráje. Jde o přísně hierarchickou společnost, ve které se rozmnožuje pouze královna a velká část jejích obyvatel stráví celý život jenom prací. Zároveň ale příroda těmto zvířat dopřála příroda překvapivou dlouhověkost a odolnost proti nádorovým onemocněním.

Při pátrání po vysvětlení rypoších záhad vědci zjistili, že buňky těchto zvířatech nedokáží pěstovat v laboratoři. Jakmile dosáhne jejich hustota v kultivačním roztoku určité - relativně velmi malé - hustoty, buňky se přestávají dělit.

Nejde o ojedinělý mechanismus (nazývá pojmenovaný kontaktní inhibice). Podobně se chovají i buňky lidské, ale lidské nádorové buňky dokáží tuto bariéru překonat. U rypoše naopak překvapila "tvrdohlavost", s jakou se buňky brání dalšímu množení. 

Proč tomu tak je, vysvětlila skupina z univerzity v Rochesteru v americkém státě New York. U lidských buněk zajišťuje pojistku proti přílišnému bujení jediný gen s názvem p27. Rypoši ale mají pojistku navíc: gen p16, který má podobnou funkci jako p27.

Odborníci se nyní chtějí zabývat otázkou, zda by se tato druhá linie obrany proti rakovině nedala aktivovat i v lidských buňkách. Samozřejmě přitom budou ještě dlouho budou pracovat jen s buňkami pěstovanými  v laboratoři a zatím není vůbec jasné, s jakou se potáží.

O své práci přednášeli odborníci z Rochesteru minulý týden na setkání v Cambridge.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....