Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Navigace Galileo startuje. S atomovými hodinami

Věda

  18:03
KOUROU/PRAHA - Evropská vesmírná agentura (ESA) vypustí ve čtvrtek první dvě operační družice navigačního systému Galileo, který má odstranit závislost Evropy na americkém GPS.

Navigační systém Galileo. foto: ČTK

Proč chce Evropa vlastní navigační systém?

Tento společný projekt EU a ESA má odstranit závislost na americkém navigačním systému GPS. Kvalitněji má pokrýt i oblasti na severu Evropy, kde je použití GPS omezené. Galileo ale bude využívat i existující družice amerického a ruského systému.

V čem Galileo vyniká nad ostatní navigační systémy?

Zaprvé bude přesnější - určí místo s přesností na jeden až dva metry, a to díky revolučním atomovým hodinám - poprvé ve vesmíru užije vodíkové hodiny, jež jsou oproti dosud užívaným rubidiovým čtyřnásobně přesnější.

Zadruhé - půjde o systém aktivní, tj. družice budou schopny signály nejen vysílat, ale i přijímat - což se využije při pátracích akcích, kdy nalezený objekt dostane informaci, že pomoc je již na cestě.

Ovšem až bude Galileo spuštěn, nemusí už být nejdokonalejším civilním navigačním systémem, neboť i americký GPS a ruský GLONASS chystají inovace.

Jaké služby bude Galileo poskytovat?

Má vysílat pět druhů signálů - zdarma dostupný veřejný (k užití zejména jako navigace pro řidiče), kódovaný pro komerční účely (například pro zaměřování pozemků geodety či mýtné systémy), certifikovaný signál pro navigaci letadel, šifrovaný pro specifické uživatele (například vládní úřady) a signál pro pátrácí a záchranné akce.

Kdy by měl Galileo začít fungovat?

Systém má být spuštěn v roce 2014 s 18 satelity; plně funkční bude až se 30 družicemi, nejpozději v roce 2019. Zatím jsou ve vesmíru dva průzkumné satelity, od prosince 2005 (Giove-A) a od dubna 2008 (Giove-B). Ve čtvrtek budou vyslány první dvě operační družice.

ČTĚTE TAKÉ:

Na názvy družic vyhlásila EU dětskou výtvarnou soutěž, jež končí 15. listopadu. První dva satelity se budou jmenovat Natalia (podle bulharské devítileté dívky) a Thijs (podle 11letého belgického chlapce).

Jak bude systém fungovat?

Družicový signál budou přijímat asi tři desítky pozemních monitorovacích stanic, jež budou určovat vzdálenost družic vůči stanici a informace dále předají do hlavní řídící stanice (v německém Oberpfaffenhofenu a italském Fucinu). Tam se vypočtou přesné údaje drah satelitů, jež se s korekcemi atomových hodin pro každou z družic odešlou do stanic pro komunikaci s družicemi, odkud se minimálně jednou denně odešlou na jednotlivé satelity. Z družic se pak vysílají přesné údaje k uživateli.

Administrativní vedení Galilea má sídlit v Praze.

Co je systém EGNOS?

Tento navigační systém je jakýmsi předstupněm Galilea (funguje od října 2009); doplňuje a vylepšuje vlastnosti GPS v Evropě. Provozuje ho ESA.

Kolik bude Galileo stát?

Vybudování systému až do jeho plné operability v roce 2019 má stát Unii přes pět miliard eur. Z rozpočtu na léta 2007-2013 EU vyčlenila na Galileo a související systém EGNOS 3,48 miliardy eur. Později Evropská komise uvedla, že bude potřeba dalších 1,9 miliardy eur.

Provozní náklady po spuštění systému se ročně odhadují na 800 milionů eur. Původně se předpokládalo, že na vybudování přispěje konsorcium velkých evropských firem. To ale kvůli obavám o ziskovost od projektu odstoupilo, takže EU v roce 2007 rozhodla financovat projekt z unijních prostředků.

Které firmy se na vybudování Galilea podílejí?

Zakázku na výrobu prvních 14 satelitů získala německá OHB System AG, francouzská Arianespace zajistí jejich vynesení do vesmíru a italská ThalesAleniaSpace poskytne systémovou podporu. Provoz infrastruktury zajistí společnost SpaceOpal GmbH (joint-venture německé DLR GfR a italské Telespazio S.p.A.) a údržbu satelitů pak bude mít na starost britská firma Astrium.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!