Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Navigaci najdete v každém mobilu

Navigace v mobilním telefonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navigace v mobilním telefonu. | foto: AFP

BARCELONA Světový mobilní kongres v Barceloně ukázal kromě nových mobilních telefonů také směr, kterým se bude v následujícím roce průmysl ubírat. A letos z tohoto směru, obrazně řečeno, nemá šanci zabloudit. Prakticky všechny nové telefony střední a vyšší třídy, které na kongresu výrobci z „velké pětky“ předvedli, byly totiž vybavené GPS navigací.

Nokia považuje navigaci v příštích letech za víceméně nezbytnou součást každého mobilního telefonu. Představila také svůj vlastní mapový software Nokia Maps 2.0, který se mnohem lépe přizpůsobuje chodcům, obsahuje satelitní obrázky, průvodce jednotlivými městy a lépe se ovládá než minulá verze.

Světová dvojka Samsung využila svého partnerství se společností Navigon a její mapy i příslušný software obsahují její nové telefony vybavené GPS čipem.

Vím, kde jsi
S navigací souvisí další velké téma kongresu, takzvané „služby založené na místě“ (location-based services). Analytická společnost Gartner jim předpovídá v roce 2008 ohromující růst. Předplatitelů těchto služeb má být z loňských šestnácti milionů celých třiačtyřicet.

Výrobci tyto služby předváděli na fotografiích pořízených přímo mobilem. K nim je možné přiřadit GPS koordináty a poté je poslat na internet, kde se k nim automaticky přiřadí poloha na mapě. Lidé tak mohou na příklad přímo sledovat, kde jejich přátelé momentálně jsou a co tam vidí zajímavého. Nabízené služby tím ale nekončí - je možné třeba sledovat, kde se nacházejí děti či si nechat vypsat všechny zajímavé restaurace v blízkosti uživatele. Tyto služby jsou tak atraktivní i pro inzerenty.

Femto buňky
Velkou pozornost si získaly i tzv. femto buňky, které se vystavovatelé nerozpakovali označit za přelomovou technologii budoucnosti. Jde o malé přijímače mobilního signálu, jež se v domácnostech či kancelářích napojují na internetovou linku. Pro operátory představují levný způsob, jak pokrýt především vnitřní prostory budov, pro spotřebitele pak možnost volat levněji doma či v práci.

Jejich masovému rozšíření ale brání zatím především vysoká cena, kdy jedna buňka stojí kolem šesti tisíc korun. Ve světě je nabízí tak jenom jeden operátor, americký Sprint.
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....