Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
28. srpna 2008 10:15 Lidovky.cz > Relax > Věda

Neandertálci – zdatní soupeři

Neandertálci vyráběli stejně dobré nástroje jako lidé druhu Homo sapiens. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neandertálci vyráběli stejně dobré nástroje jako lidé druhu Homo sapiens. | foto: Reprofoto

Praktické testy prokázaly, že neandertálci vyráběli stejně dobré nástroje jako lidé druhu Homo sapiens. Neandertálci jsou tradičně považováni za symbol zaostalosti, za typické představitele druhu, kterému nezbývalo nic jiného, než poslušně vymřít, a uvolnit tak cestu pokročilejším lidem Homo sapiens. Stále víc indicií však vede odborníky k tomu, aby tuto představu opustili.

Další kamínek do mozaiky přidal tým badatelů z několika britských a amerických univerzit. Vědci po tři roky vyráběli a zkoušeli používat kamenné nástroje ve stylu neandertálců i moderních lidí a srovnávali jejich účinnost. Závěr byl velmi překvapivý: náčiní, které napodobovalo styl neandertálců, bylo stejně dobré, ne-li lepší, než jaké v dané době měli naši předkové.

Starší neznamená horší
Oba druhy sdílely území Evropy po zhruba deset tisíc let. Před 28 tisíci lety neandertálci definitivně vymizeli. Přitom existuje mnoho dokladů o tom, že se našim předkům vyrovnali v lovu. Zřejmě se pokoušeli také o malby a rytiny, přestože není vyloučené, že jen napodobovali chování, které viděli u Homo sapiens.

U neandertálců se našel také gen, který je pokládán za klíčový v rozvoji řeči. Proč tedy vyhynuli? Byla příčinou technologická převaha Homo sapiens? Pazourkové nástroje, které vyráběli neandertálci, označují odborníci slovem úštěp (obrázek vlevo). Vznikaly tak, že se část kamene záměrně odštípla, ať už úderem, nebo tlakem. Lidé druhu Homo sapiens si osvojili produkci tvarově podstatně odlišných nástrojů. Vyráběli tzv. čepele (vpravo), což v odborné terminologii znamená úštěp, jehož délka nejméně dvakrát přesahuje šířku. Pro výrobu tohoto typu nástroje je třeba výchozí surovinu předem opracovat.

Vědce u obou variant nástrojů zajímalo, jak kvalitně se jimi dalo řezat, a také to, jaké úsilí a množství materiálu si vyžádala jejich výroba. Podle studie publikované v časopise Journal of Human Evolution neexistuje mezi oběma typy zásadní statistikou podložený rozdíl. Podle některých parametrů je dokonce varianta preferovaná neandertálci výhodnější. Přechod na novou technologii měl podle vědců spíš kulturní než praktické důvody.

„Náš výzkum ukazuje spornost dlouho tradovaného předpokladu, podle kterého byli lidé druhu Homo sapiens pokročilejší než neandertálci,“ říká Metin Eren z University of Exeter, který tým experimentálních archeologů vedl. „Úkolem archeologů je najít jiné zdůvodnění, proč neandertálci vyhynuli, zatímco naši předci přežili,“ dodává Eren.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.