Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Neblokovaný iPhone v Německu končí

Apple iPhone | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Apple iPhone | foto: Apple

Konkurence T-Mobile na německém trhu prohrála soudní spor, ve kterém se snažila dokázat, že prodej blokovaných telefonů poškozuje hospodářskou soutěž. Růžový operátor tak už nemusí nabízet neblokovanou verzi iPhone.

iPhone se v Německu začal prodávat devátého listopadu a i zde vzbudil nebývalý zájem: jen během prvního dne se prodalo přes patnáct tisíc kusů. Filozofie prodeje iPhone je taková, že v každé zemi uzavře dohodu pouze s jedním operátorem, který na oplátku podstoupí Apple část zisků, které mu vytvoří zákazníci používající tento telefon.

To samozřejmě vyžaduje, aby byl telefon zablokován pro použití se službami jiného operátora. Takovýto postup však podle německého Vodafone poškozuje hospodářskou soutěž, a proto vydal soud předběžné opatření, ve kterém pod pokutou 250 000 euro nutí T-Mobile nabízet i verzi bez úpisu. Ten tuto podmínku splnil, byť si za telefon bez závazku účtoval 999 euro.

Neblokované iPhony však z pultů zase rychle zmizí. Důvodem je opět rozhodnutí soudu, který vyslyšel námitku T-Mobile, že takovéto jednání není protizákonné. Operátor se však zavázal, že po skončení dvouletého úpisu přístroje svým zákazníkům bezplatně odblokuje.

Pokud si tedy chcete pořídit legálně neblokovaný iPhone, budete se pro něj muset vypravit až do Francie, jejíž zákony prodej telefonů pouze s úpisem explicitně zakazují. I zde za na něj ale musíte zaplatit bezmála třicet tisíc korun.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?