9. srpna 2016 6:16 Lidovky.cz > Relax > Věda

Nechal se pobodat 150 druhy hmyzu. Nejhorší je mravenec, nebo hrabalka, říká entomolog

vosa, včela, sršeň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vosa, včela, sršeň | foto: Shutterstock

PRAHA Ležíte si u vody, nebo sedíte v klidu na zahradě a najednou ucítíte palčivou nepříjemnou bolest. Bodla vás totiž vosa, včela nebo jiný hmyz. Představte si ale, že by vás štípl býčí mravenec, jehož kousnutí bolí asi stejně jako zásah kulkou z pistole.

Americký entomolog Justin Schmidt si to vyzkoušel na vlastní kůží, když vytvářel stupnici hmyzích bodnutí, od těch téměř „příjemných“ až po ta, která dokáží člověka i omráčit. Mezi ta nejhorší (Schmidt jej označil na své stupnici číslem 4+) patří právě kousnutí zmíněného mravence býčího (paraponera clavata).

Býčí mravenec.

Býčí mravenec.

Jeho kousnutí může člověk podle BBC cítit 12 až 24 hodin, naštěstí se v našich krajích ale nevyskytuje. O necelý stupínek méně bolestivé (podle Schmidta hodnota 4) , je pak bodnutí hrabalky obecné, s kterou se ale u nás naneštěstí potkat můžeme.

Všechen ostatní hmyz má pak index bolesti nižší než tyto dva druhy blanokřídlého hmyzu.

Entomolog z Arizonské univerzity studoval hmyzí bodnutí a kousnutí několik desítek let, podle serveru National Geographic se v rámci svého výzkumu nechal pobodat 150 druhy hmyzu, od některých druhů dokonce i několikrát.

Na základě svých pocitů vytvořil stupnici s hodnotami 0 až 4, kde 0 znamená, že bodnutí téměř není cítit.

Stupeň 1 pak signalizuje, že bodnutí je cítit, ale bolest poměrně rychle zmizí - jako když vás kousne obyčejný mravenec.

Vosík skvrnitý.

Vosík skvrnitý.

Stupeň číslo 2 je pak podle Schmidta klíčový v tom, že se podle něj určují jiné druhy bolesti. Abyste si bolest dokázali představit, je to jako, když vám dá žihadlo včela medonosná.

Stupeň 3 je už podstatně horší. Ukázkovým příkladem je vosík skvrnitý, který patří do čeledi sršňovitých, byl viděn v Praze a v jejím okolí, nebo také v Polabí, hojně se vyskytuje v Severní a Jižní Americe.

Hrabalka obecná.

Hrabalka obecná.

A tím nejhorším, co můžete z hmyzí říše pocítit je pak právě zmiňovaný býčí mravenec (v angličtině bullet ant), nebo u nás se vyskytující hrabalka obecná.

Až budete ležet někdy v trávě, musíte doufat, že se k vám ani jeden z těchto tvorečků nedostane.

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz