Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Nefunkční satelit dopadl mezi Havají a Oregonem

Foto americké družice UARS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foto americké družice UARS | foto: nasa.gov

WASHINGTON  Americký výzkumný satelit UARS ukončil brzy ráno SELČ svoji existenci, když se zřítil k Zemi. Podle závěrečné zprávy velitelství strategických sil USA části družice spadly do oblasti v Tichém oceánu mezi Havajské ostrovy a pobřežím státu Oregon.

"Zánik nastal 24. září 2011 v 6:16:00 našeho času (+/- 53 minut)," stojí ve zprávě. Přesná poloha dopadu satelitu je 30,9° severní výšky 141,1° západní délky. "Původní neoficiální zpráva o pádu v oblasti kanadské provincie Alberta tedy potvrzena nebyla," sdělil pro Lidovky.cz Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Oregon

Oregon

NASA uvedla, že UARS vstoupil do atmosféry nad Tichým oceánem. Mluvčí Evropské kosmické agentury Bernhard von Weyhe již dříve vyloučil, že by zbytky satelitu zasáhly evropský kontinent. "Nejpravděpodobnější je severní Amerika," domníval se. To tvrdila i NASA na svém twitterovém účtu, když uvedla, že Kanada se jeví jako nejpravděpodobnější místo dopadu.

INFOGRAFIKA:

Nefunkční americký satelit UARS padal k Zemi pomaleji, než se původně čekalo. Sluneční činnost nepředstavovala hlavní faktor v rychlosti klesání družice, napsala dříve NASA. Orientace či konfigurace satelitu se zřejmě změnila, a to zpomalila jeho sestup.

ČTĚTE VÍCE:

Družici vynesl na oběžnou dráhu raketoplán Discovery v roce 1991. Z právního hlediska jde o majetek Spojených států, což se vztahuje i na případné trosky dopadlé na Zemi. Washington hodlá požadovat jejich vrácení. Jasný vlastnický vztah ale také usnadňuje případné reklamace škod, které by úlomky družice způsobily na Zemi: hradily by je USA, poznamenává server BBC.

Americká družice pro výzkum vyšších vrstev atmosféry fungovala do roku 2005, kdy jí došlo palivo. Od té doby se satelit pomalu přibližoval k zemskému povrchu. Šance, že jeho zbytky způsobí větší škody nebo zasáhnou člověka, byly podle odborníků mizivé.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...