Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nejlepší českou inovací roku 2012 je trubička na rozšíření jícnu

Nejlepší českou inovací roku 2012 je trubička na rozšíření jícnu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejlepší českou inovací roku 2012 je trubička na rozšíření jícnu. | foto: ČTK

PRAHA Pacientům s nádorem či jinak poškozeným jícnem, ale i laikům při autonehodě nebo v jiné krizové situaci. Všem těmto lidem může pomoci trubička na rozšíření jícnu, kterou vyvinula společnost Ella - CS a která se stala Nejlepší tuzemskou inovací roku 2012, informoval pořadatel soutěže Česká inovace.

"Tato jícnová trubička vznikla na základě poptávky po speciální výztuži, která se musí vstřebat. Dá se zavést do trávicího traktu nebo do dýchacích cest, investice do tohoto produktu se pohybovala v řádu miliónů korun," uvedl autor projektu Karel Volenec.

Nízká cena, vysoká rychlost, snadný transport
Vítězný projekt kategorie Inovační hvězda vzešel z vítězů pěti kategorií. V kategorii Inovativní nápad porota vybrala novou metodu pro určování přítomnosti kovů v nejrůznějších kapalinách, krvi i potravinách, kterou vyvinul tým z Masarykovy univerzity v Brně. Výhodou nové metody je především nízká cena, vysoká rychlost a snadný transport.

Tato jícnová trubička vznikla na základě poptávky po speciální výztuži, která se musí vstřebat.

V kategorii Nadějná inovace zvítězil projekt firmy Flexicat tools nazvaný Nástroje a technologie pro tmelení a broušení velkých a zakřivených ploch.

Novinka umožňuje unikátní rozložení tlaku na celou pracovní plochu a využití principu stěrače. Broušení je rychlejší a spotřebuje méně materiálu.

Jak rozvíjet zájem žáků o vědecké obory
V rámci kategorie Inovativní firma vyhrál nápoj Fitness společnosti Madeta, který díky syrovátkovým bílkovinám dokáže člověka rychle nasytit a potlačit pocit hladu.

ČTĚTE TAKÉ

V úplně nové kategorii Veřejná správa uspěl Program vytváření a rozvíjení zájmu žáků o vědecké a technické obory v Pardubickém kraji, jehož autorem je Asociace pro mládež, vědu a techniku. Program umožnil v Pardubickém kraji experimentálně ověřit, že je možné v průběhu pěti let zapojit do aktivit na úrovni kraje až 1 000 žáků, pedagogů, rodičů i odborníků a propojovat vzdělávací soustavu s praxí.

Celkem se do soutěže Česká inovace přihlásilo 110 projektů z různých sfér průmyslu, obchodu, vědy nebo státní správy. Finalisty v pěti kategoriích vybírala porota z řad ředitelů firem, vědeckých a akademických pracovníků i novinářů. Pro lékařskou trubičku pak hlasovalo 41 účastníků festivalu Česká inovace.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....