6. září 2012 15:16 Lidovky.cz > Relax > Věda

Nejstřeženější budova v Česku: prověrku musí mít i uklízečky

Nejhlídanější budova v Česku se stala sídlem  Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém GNSS (GSA)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejhlídanější budova v Česku se stala sídlem Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém GNSS (GSA) | foto: ČTK

PRAHA Detektory kovu a celní správa na recepci. Tak vypadá nové sídlo navigačního systému Galileo, které se nyní z Bruselu přesunulo do Prahy.

V sídle evropské instituce by se na recepci daly očekával spíše elegantní dívky v kostýmku, po vstupu do bývalé budovy České konsolidační agentury ale příchozího čeká průchod rámem na detekci kovu, mnoho otázek a důkladná prohlídka. Právě zde totiž ode dneška sídlí agentura GSA, která zajišťuje evropský globální navigační systém zvaný Galileo.

O systému

Galileo bude evropskou konkurencí amerického GPS. Dokáže nejen navigovat, monitoruje také nehody a problémy v dopravě i v domácnosti. Základní služby podle plánu začne poskytovat už v roce 2014, kdy bude v provozu potřebných 18 satelitů (nyní jsou ve vesmíru dva). Do roku 2020 by pak měl být Galileo plně funkční a připravený usnadnit lidem život.

Problémem projektu byl od začátku nedostatek zaměstnanců. V plném provozu Galileo pojme 60 lidí, dnes je jich obsazeno 45 a z nich deset je vyhrazeno pro Čechy. Jedním z důvodů mohou být zmiňované vysoké požadavky na bezpečnost a utajení projektu. Prověrku musí mít každý od asistenta ředitele přes IT odborníky až po uklízečky.


Ani zaměstnanci GSA z Bruselu se do Prahy nehrnou, mají prý o ní málo informací a nechce se jim do neznáma. GSA sice láká na vysoké platy, které se v přepočtu pohybují v rozmezí 62 000 až 200 000 korun, to ale nestačí. Lidé s projektem spjatí se domnívají, že jistou roli v nezájmu o místa v projektu může hrát také strach s neúspěchu, pesimismus a nedůvěra.

ČTĚTE TAKÉ:


hor

Najdete na Lidovky.cz