Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nejstřeženější budova v Česku: prověrku musí mít i uklízečky

Nejhlídanější budova v Česku se stala sídlem  Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém GNSS (GSA)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejhlídanější budova v Česku se stala sídlem Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém GNSS (GSA) | foto: ČTK

PRAHA Detektory kovu a celní správa na recepci. Tak vypadá nové sídlo navigačního systému Galileo, které se nyní z Bruselu přesunulo do Prahy.

V sídle evropské instituce by se na recepci daly očekával spíše elegantní dívky v kostýmku, po vstupu do bývalé budovy České konsolidační agentury ale příchozího čeká průchod rámem na detekci kovu, mnoho otázek a důkladná prohlídka. Právě zde totiž ode dneška sídlí agentura GSA, která zajišťuje evropský globální navigační systém zvaný Galileo.

O systému

Galileo bude evropskou konkurencí amerického GPS. Dokáže nejen navigovat, monitoruje také nehody a problémy v dopravě i v domácnosti. Základní služby podle plánu začne poskytovat už v roce 2014, kdy bude v provozu potřebných 18 satelitů (nyní jsou ve vesmíru dva). Do roku 2020 by pak měl být Galileo plně funkční a připravený usnadnit lidem život.

Problémem projektu byl od začátku nedostatek zaměstnanců. V plném provozu Galileo pojme 60 lidí, dnes je jich obsazeno 45 a z nich deset je vyhrazeno pro Čechy. Jedním z důvodů mohou být zmiňované vysoké požadavky na bezpečnost a utajení projektu. Prověrku musí mít každý od asistenta ředitele přes IT odborníky až po uklízečky.


Ani zaměstnanci GSA z Bruselu se do Prahy nehrnou, mají prý o ní málo informací a nechce se jim do neznáma. GSA sice láká na vysoké platy, které se v přepočtu pohybují v rozmezí 62 000 až 200 000 korun, to ale nestačí. Lidé s projektem spjatí se domnívají, že jistou roli v nezájmu o místa v projektu může hrát také strach s neúspěchu, pesimismus a nedůvěra.

ČTĚTE TAKÉ:


Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!