Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Nejtěžší operace na ISS je úspěšná, chladící systém je opraven

Třetí pokus o opravu chladícího systému ISS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třetí pokus o opravu chladícího systému ISS. | foto: Reuters

MYS CANAVERAL Dva američtí astronauti v otevřeném kosmu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) namontovali novou pumpu. Ta nahradila porouchané čerpadlo, kvůli němuž 31. července přestal fungovat jeden z okruhů chladícího systému ISS. První testy opraveného zařízení byly úspěšné. Informovala o tom agentura AP.

Douglas Wheelock a Tracy Caldwellová-Dysonová byli kvůli opravě ve volném prostoru potřetí během posledních deseti dnů. Původně se přitom počítalo se dvěma výstupy. Už ve středu se dvojici povedlo odmontovat vadné čerpadlo, umístěné na vnějším plášti ISS.

Šestičlenná posádka musela kvůli závadě v minulých dnech nechat vypnuta zbytná elektrická zařízení a zastavit vědeckou práci, aby se stanice nepřehřívala. Výkonnost chlazení na ISS totiž byla snížena o polovinu.

Astronauti v pondělí instalovali novou pumpu pro vhánění čpavku do chladícího okruhu. Wheelock ji přišrouboval, zatímco Caldwellová-Dysonová připojila kabely. Poté byly připojeny trubky s kapalným amoniakem. Následná zkouška funkčnosti ukázala pozitivní výsledek.

Čtěte také

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ještě bude muset povést další testy. Pokud bude vše v pořádku, měla by být vyřazená část chladícího systému znovu uvedena do provozu ve čtvrtek.

NASA připouštěla, že šlo o jednu z nejobtížnějších oprav, jakou bylo třeba vykonat během 12 let existence ISS.

Úsilí astronautů během prvního výstupu 7. srpna komplikovaly úniky amoniaku, který se v chladícím systému používá jako chladící médium. Pumpa, která jej vhání do chladícího systému, váží přes 350 kilogramů.

Ke všeobecné úlevě dnes vše proběhlo hladce a bez větších úniků jedovatých látek. "Dnes jsme kupodivu nepozorovali žádný únik čpavku," hlásilo pozemní řídící středisko. Wheelock řekl, že uniklo nanejvýš pár zmrzlých kapek.

K dokončení prací spojených s opravou bude možná třeba vykonat ještě jeden výstup do volného kosmu. Astronauti by totiž ještě měli přemístit poškozené čerpadlo na vhodnější místo. Není jasné, zda práci provede ještě současná posádka, nebo některá z budoucích.

Na orbitálním komplexu v současnosti pobývají tři Američané a tři Rusové.

Předpokládá se, že stanice bude v provozu do roku 2020, i když příští rok k ní přestanou létat americké raketoplány. Naplánovány jsou poslední dva až tři poslední lety raketoplánu, přičemž ten třetí ještě neposvětili americký prezident a Kongres.

Poté, co raketoplány definitivně doslouží, budou přepravu posádek a materiálu na ISS obstarávat vesmírné agentury Ruska, Evropy a Japonska.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!