Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

'Krásný opeřený vladař' vážil skoro půl druhé tuny

'Velký opeřený vladař'. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 'Velký opeřený vladař'. | foto: bbc.co.uk.com

PEKING Skoro půldruhé tuny v dospělosti vážil opeřený dinosaurus, jehož tři zkameněliny našli vědci na severovýchodě Číny. Nedávno popsaný opeřený masožravý tvor byl starším příbuzným tyranosaura rexe. Žil před asi 125 miliony let, v dospělosti vážil 1400 kilogramů a je podle zpravodajského serveru BBC největším známým opeřeným živočichem, který kdy žil na Zemi.

Poznatky vědců, které otiskl časopis Nature, zpochybňují dosavadní teorie o vývoji tyranosaura rexe i jeho příbuzných. Ti žili před asi 65 miliony let. O většině jejich předků se usuzovalo, že byli mnohem menší. Nově popsaný opeřený dinosaurus patřil do čeledi tyranosauroidů a je jedním z dřívějšího příbuzných obávaného tyranosaura.

Zkameněliny jsou mimořádně zachovalé

Odborníci nový druh pojmenovali Yutyrannus huali, což lze přeložit jako "krásný opeřený vladař". Tři fosilie popsali Sing Sü s kolegy z čínské akademie věd v Pekingu. Zkameněliny jsou mimořádně dobře zachovalé a představují dospělého jedince a dvě asi půltunová mláďata. Yutyrannus se v některých rysech shodoval s jeho pozdějšími příbuznými. Na rozdíl od tyranosaura měl ale peří a tři funkční prsty, zatímco tyranosaurus měl funkční prsty jen dva.

ČTĚTE TAKÉ:


Vědci se domnívají, že dlouhá nitkovitá pera sloužila jako izolace. Živočich žil v období druhohor nazývaném spodní křída. Teploty prý byly tehdy nižší než ve zbytku této vývojové etapy Země a pohybovaly se kolem deseti stupňů Celsia, o osm méně než teplotní průměr.

Odborníci ale nevylučují, že peří hrálo roli při námluvách nebo v bojích. Podle studie je dokonce možné se domnívat, že pera měli na části těla i tyranosauři. Za největšího dosud známého opeřeného dinosaura byl  dosud pokládán beipiaosaurus. Yutyrannus ale ve srovnání s ním vážil 40 krát víc.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz