Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

'Krásný opeřený vladař' vážil skoro půl druhé tuny

'Velký opeřený vladař'. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 'Velký opeřený vladař'. | foto: bbc.co.uk.com

PEKING Skoro půldruhé tuny v dospělosti vážil opeřený dinosaurus, jehož tři zkameněliny našli vědci na severovýchodě Číny. Nedávno popsaný opeřený masožravý tvor byl starším příbuzným tyranosaura rexe. Žil před asi 125 miliony let, v dospělosti vážil 1400 kilogramů a je podle zpravodajského serveru BBC největším známým opeřeným živočichem, který kdy žil na Zemi.

Poznatky vědců, které otiskl časopis Nature, zpochybňují dosavadní teorie o vývoji tyranosaura rexe i jeho příbuzných. Ti žili před asi 65 miliony let. O většině jejich předků se usuzovalo, že byli mnohem menší. Nově popsaný opeřený dinosaurus patřil do čeledi tyranosauroidů a je jedním z dřívějšího příbuzných obávaného tyranosaura.

Zkameněliny jsou mimořádně zachovalé

Odborníci nový druh pojmenovali Yutyrannus huali, což lze přeložit jako "krásný opeřený vladař". Tři fosilie popsali Sing Sü s kolegy z čínské akademie věd v Pekingu. Zkameněliny jsou mimořádně dobře zachovalé a představují dospělého jedince a dvě asi půltunová mláďata. Yutyrannus se v některých rysech shodoval s jeho pozdějšími příbuznými. Na rozdíl od tyranosaura měl ale peří a tři funkční prsty, zatímco tyranosaurus měl funkční prsty jen dva.

ČTĚTE TAKÉ:


Vědci se domnívají, že dlouhá nitkovitá pera sloužila jako izolace. Živočich žil v období druhohor nazývaném spodní křída. Teploty prý byly tehdy nižší než ve zbytku této vývojové etapy Země a pohybovaly se kolem deseti stupňů Celsia, o osm méně než teplotní průměr.

Odborníci ale nevylučují, že peří hrálo roli při námluvách nebo v bojích. Podle studie je dokonce možné se domnívat, že pera měli na části těla i tyranosauři. Za největšího dosud známého opeřeného dinosaura byl  dosud pokládán beipiaosaurus. Yutyrannus ale ve srovnání s ním vážil 40 krát víc.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK LETADEL (AŽ 35 000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 24 000 - 35 000 Kč