6. dubna 2012 8:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

'Krásný opeřený vladař' vážil skoro půl druhé tuny

'Velký opeřený vladař'. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 'Velký opeřený vladař'. | foto: bbc.co.uk.com

PEKING Skoro půldruhé tuny v dospělosti vážil opeřený dinosaurus, jehož tři zkameněliny našli vědci na severovýchodě Číny. Nedávno popsaný opeřený masožravý tvor byl starším příbuzným tyranosaura rexe. Žil před asi 125 miliony let, v dospělosti vážil 1400 kilogramů a je podle zpravodajského serveru BBC největším známým opeřeným živočichem, který kdy žil na Zemi.

Poznatky vědců, které otiskl časopis Nature, zpochybňují dosavadní teorie o vývoji tyranosaura rexe i jeho příbuzných. Ti žili před asi 65 miliony let. O většině jejich předků se usuzovalo, že byli mnohem menší. Nově popsaný opeřený dinosaurus patřil do čeledi tyranosauroidů a je jedním z dřívějšího příbuzných obávaného tyranosaura.

Zkameněliny jsou mimořádně zachovalé

Odborníci nový druh pojmenovali Yutyrannus huali, což lze přeložit jako "krásný opeřený vladař". Tři fosilie popsali Sing Sü s kolegy z čínské akademie věd v Pekingu. Zkameněliny jsou mimořádně dobře zachovalé a představují dospělého jedince a dvě asi půltunová mláďata. Yutyrannus se v některých rysech shodoval s jeho pozdějšími příbuznými. Na rozdíl od tyranosaura měl ale peří a tři funkční prsty, zatímco tyranosaurus měl funkční prsty jen dva.

ČTĚTE TAKÉ:


Vědci se domnívají, že dlouhá nitkovitá pera sloužila jako izolace. Živočich žil v období druhohor nazývaném spodní křída. Teploty prý byly tehdy nižší než ve zbytku této vývojové etapy Země a pohybovaly se kolem deseti stupňů Celsia, o osm méně než teplotní průměr.

Odborníci ale nevylučují, že peří hrálo roli při námluvách nebo v bojích. Podle studie je dokonce možné se domnívat, že pera měli na části těla i tyranosauři. Za největšího dosud známého opeřeného dinosaura byl  dosud pokládán beipiaosaurus. Yutyrannus ale ve srovnání s ním vážil 40 krát víc.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!