25. července 2011 8:19 Lidovky.cz > Relax > Věda

Největší korálový nemusí 'umřít' v roce 2025

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Velký bariérový útes v Austrálii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velký bariérový útes v Austrálii. | foto: Reprofoto

SYDNEY Největší korálový útes na světě na východním pobřeží Austrálie podle nového výzkumu nezmizí tak rychle, jak se původně vědci domnívali.

Jak informovala agentura DPA, varování, že Velký bariérový útes kvůli klimatickým změnám odumře již během příštích 20 až 30 let, jsou podle nejnovějších výzkumů Univerzity Jamese Cooka přehnaná.

"Bude vypadat jinak, bude se mu dařit hůř než dnes, ale nezmizí během 20 až 30 let," uvedl pracovník univerzity Sean Connolly pro list The Australian. Korály se podle něj budou umět lépe přizpůsobit teplotním změnám.

NEJVĚTŠÍ KORÁLOVÝ ÚTES

Velký bariérový útes, lemující východoaustralské pobřeží na rozloze 345.000 kilometrů čtverečních, patří ke světovému přírodnímu dědictví UNESCO. Útes navštíví více než dva miliony lidí ročně, kteří přinesou každoročně zisk převyšující dvě miliardy australských dolarů.

Jeho závěry se podle DPA podobají předpovědím ostatních expertů. Pokud totiž budou redukovány emise skleníkových plynů a klimatické změny se zpomalí, může být poškození Velkého bariérového útesu zastaveno, tvrdí Connolly.

Oblast by zároveň měla být chráněna před místním znečištěním a neměl by zde probíhat nadměrný rybolov. Pak by měl útes větší šanci odolávat rostoucím teplotám a okyselování oceánu, napsal Connolly s kolegy v aktuálním vydání vědeckého časopisu Science.

Experti na útesy dříve během letošního roku varovali, že pokud nebudou emise skleníkových plynů výrazně redukovány během příštích deseti let, nemá útes šanci přežít. Pokud by měla teplota vody dále stoupat, korály odumřou do roku 2025, upozorňovali.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse


Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.