Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
20. dubna 2014 6:30 Lidovky.cz > Relax > Věda

Pro většinu Čechů nejsou volby do europarlamentu důležité, uvádí průzkum

Hlasování - ilustrační fotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlasování - ilustrační fotka | foto: Shutterstock

PRAHA Češi za nejdůležitější považují komunální a prezidentské volby. Naopak jako nejméně důležité vidí volby do Evropského parlamentu, následované volbami do Senátu.

Sněmovní volby jsou podle březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) třetí nejdůležitější, vyšší důležitost než senátním Češi přikládají ještě krajským volbám. Pořadí voleb podle důležitosti v zásadě kopíruje jejich pořadí podle volební účasti, uvedlo v sobotu CVVM.

Důležitost voleb ve vnímání Čechů:

  1. komunální volby (důležité pro 85 % dotázaných)
  2. prezidentské volby (důležité pro 83 % dotázaných)
  3. sněmovní volby (důležité pro 79 % dotázaných)
  4. krajské volby (důležité pro 70 % dotázaných)
  5. senátní (důležité pro 55 % dotázaných)
  6. volby do Evropského parlamentu (důležité pro 39 % dotázaných)

Komunální volby za důležité označilo 85 procent lidí, prezidentské o dva procentní body méně. Oboje tyto volby považuje téměř polovina dotázaných za velmi důležité. Sněmovní volby jsou důležité pro 79 procent občanů a volby do krajských zastupitelstev pro sedm z deseti dotázaných.

Pro většinu Čechů jsou důležité ještě senátní volby, ty už ale 45 procent lidí označilo za spíše či rozhodně nedůležité. Volby do Evropského parlamentu vnímá za důležité 39 procent lidí, zatímco 56 procent je považuje za nedůležité.

Pro část Čechů jsou důležité každé volby

"V české populaci je možné identifikovat část občanů, kteří pokládají všechny typy voleb za důležité, a významně častěji rovněž uvádějí, že se chtějí zúčastnit blížících se voleb do Evropského parlamentu," uvedli autoři průzkumu. Podobně je podle nich možné označit skupinu lidí, kteří všechny volby bez rozdílu označují za nedůležité a voleb do europarlamentu se nemají zájem zúčastnit.

Všechny volby označují za rozhodně důležité častěji lidé považující životní úroveň své domácnosti za dobrou. Absolventi vysokých škol častěji za rozhodně důležité považují sněmovní, senátní, komunální, krajské a evropské volby, lidé s maturitou připsali větší důležitost sněmovním a prezidentským volbám.

Rozdíly v hodnocení důležitosti voleb CVVM zjistilo také mezi kraji. Sněmovní volby častěji za důležité označovali obyvatelé Prahy, Královéhradeckého a Jihočeského kraje, senátní volby vedle Pražanů a lidí z jihu Čech také obyvatelé Jihomoravského kraje. Prezidentské volby častěji za důležité považovali lidé z Vysočiny, Jihočeského a Královéhradeckého kraje. "Volby do Evropského parlamentu považují častěji za důležité lidé žijící v Praze," uvedlo CVVM.

V průzkumu se CVVM mezi 3. a 10. březnem dotazovalo 1061 lidí ve věku od 15 let.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.