Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nejzdlouhavější pokus na světě? Ten s kapající smůlou

Věda

  18:59
CANBERRA - Experiment Queenslandské univerzity v australském Brisbane s odkapávající smůlou je asi nejdelší a nejnudnější vědecký pokus na světě. Fyzik Thomas Parnell se v roce 1927 rozhodl, že dokáže viskozitu stromové smůly při pokojové teplotě. Od té doby z pokusného trychtýře naplněného mízou ukanulo osm kapek.

Odkapávající míza foto: Reuters

Na dnešní dobu poněkud zdlouhavý experiment zahájil před 85 lety Parnell tím, že do trychtýře, zespodu uzavřeného, nalil horkou pryskyřici. Po třech letech výtokovou rourku otevřel, aby studentům ukázal, jak je míza vazká. A skutečně, po dalších osmi letech - tedy v roce 1938 - se z ní oddělila první kapka.

Experiment provázela smůla - kapku nikdo neviděl

Od té doby se tato akční podívaná opakovala ještě sedmkrát. Experiment však celou dobu provázela - smůla. V momentech ukápnutí totiž u kádinky zrovna nikdo nebyl a tak na vlastní oči ještě nikdo dosavadních osm vrcholů experimentu neviděl.

Nic na tom nezměnila ani skutečnost, že před lety byla k nálevce instalována webová kamera. Jenže ta zrovna při poslední kapce v roce 2000 nefungovala.

Další kapka za rok?

A tak nezbývá než doufat, že příští kapka už zvídavým očím příznivců vědy neunikne. Průběh pokusu prý mohou sledovat nepřetržitě na internetu, ale dnes služba nebyla dostupná. John Mainstone, který na projekt dohlíží, očekává další odkápnutí už příští rok.

Pro ty, kteří napínavý moment opět prošvihnou, má Mainstone útěchu. V nálevce je prý dost smůly nejmíň na dalších 100 let.

Autoři: ,