3. března 2019 5:33 Lidovky.cz > Relax > Věda

Nemoci vinné révy pohlídají drony, vědci je zkoušejí

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Vědci ze Zahradnické fakulty brněnské Mendelovy univerzity vyvíjejí ve spolupráci s firmou Aqua Procon a několika velkými vinařstvími metodu, jak s využitím dronů zjišťovat některé nemoci vinné révy.

Už v loňském roce pomáhaly drony zjišťovat komplex chorob kmínku révy, letos budou pátrat i po znacích padlí révy vinné. Tato nemoc patří mezi nejčastější choroby postihující vinohrady. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

„Moderní metody precizního vinohradnictví vyžadují dokonalou znalost konkrétní vinice spojenou s dálkovým snímkováním. Na základě růstových indexů vyvíjíme metodu identifikace keřů napadených chřadnutím a odumíráním révy - ESCA. Výzkum už nyní přináší první prakticky využitelné výsledky,“ uvedl Pavel Pavloušek ze Zahradnické fakulty. Do projektů se zapojily velké vinařské firmy jako Sonberk, Vinofrut Dolní Dunajovice, Znovín, Bohemia Sekt nebo Víno Blatel. Nad desítky hektarů jejich vinohradů se drony vznesou na jaře, až keře obrostou listy.

Vinná réva. Ilustrační foto.

„Rozvoj infekce padlí révy výrazně ovlivňuje teplota vzduchu a porostu a relativní vzdušná vlhkost v porostu. Velmi výrazný je proto vliv mikroklimatu vinice. To můžeme monitorovat prostřednictvím teplotních a vlhkostních senzorů přímo ve vinici, ty jsou ale nákladné a nedokážou postihnout variabilitu velkých ploch,“ uvedl Pavloušek. Teplotu porostu a takzvané vegetační indexy tak budou zjišťovat právě drony.

Projekty na zjišťování obou nemocí získaly granty Technologické agentury České republiky v celkové výši 20 milionů korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!