Diskuse k článku: RNDr., PhDr., MVDr... Česko v zajetí titulů. Není doktor jako doktor

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 53
  • Poslední: 1.7.2014 11:15
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Vlk 1.7.2014 11:15

JUDr.Benda ?

Když jsem nastoupil do 1,zaměstnání v r.1958, byl tam Pan odborník, jehož si každý vážil a byl doslova a do písmene mozek podniku. Až později na jeho pohřbu jsme se dověděli, že byl Pan Ing.Horák.

Zatím co dnes je tomu přesně naopak. Tituly téměř místo jména a místo vědomostí směšné kecy, arogance a neomezené sebevědomí.

S. Ševeček 1.7.2014 10:27

To jsou ale důležitý vjecy!

Já jsem si připojil za jméno titul PrD.

Jiří_K 22.6.2014 20:33

Jak by řekl F. L. Hek

"Čím větší vůl, tím více titulů si žádá"!

P. Čížek 19.6.2014 9:43

On skutečně není doktor jako doktor

Svůj titul RNDr. jsem dostal po dvou letech praxe na základě honocení diplomové práce a rigorozní zkoušky. A i když slovo "doktor" v běžném životě nepoužívám,  v názvu firmy a při podepisování odborných posudků ho uvádím vždycky. Je to jediná možnost, jak se odlišit od těch  geniálních PhD., kteří se k titulu stihli dopracovat i při náročné veřejné funkci za dobu, kterou mě a mým kolegůmi trvalo uzavřít v řádném termínu ročník. Tuším, že právě tohleto a ne nic jiného je pravý důvod, proč se neustále vynořují snahy naše malé doktoráty zrušit. Od velkých doktorátů se totiž dají snadno odlišit. Ty před kterými smekám, se píší DrSc. a až za jménem.

J. Jurax 22.6.2014 21:35

Re: On skutečně není doktor jako doktor

Možná jste trefil hřebíček na hlavičku ... :-)

Ono s těmi tituly ... pamatuju promované lékaře (lidi k nim neměli důvěru, že to nejsou úplní lékaři, tak jim to MUDr, zas rychle vrátili), promované pedagogy, promované biology, promované cokoliv, co neabsolvovalo techniku a některé jiné školy udílející na závěr studia titul inženýr. Vždy jsem se ohrazoval, že nejsem inženýr, alébrž promovaný matematik, načež pravidelně následoval dotaz, zda mám vysokou školu. Takže jsem si  posléze udělal malý doktorát ... :-) ... to bylo cca 18 let předtím, než se po další z četných reforem začal absolventům univerzit dávat titul magistr. A vzpomínám kolegu, mnohem mladšího, jednoho z prvních magistrů, jenž ku pobavení vyprávěl, že představiv se s titulem čelil dotazům typu Vy jako lékárník děláte programátora?

Ono i ve světě je titulů rozmanito a našince to mate :-) ... takže klidně si ponechme tuzemské zvyklosti, ať jsou zmateni zase cizinci. Přejímáním zvyklostí odjinud se stejně světovými nestaneme.

Z. Kulhánková 14.6.2014 7:24

Paní inženýrová vodovodně potrubová...

V ČR má už titul i absolvent mateřské školky.

T. Cerny 13.6.2014 8:28

PhD versus VD

co je VD vi naprosto kzdy american at z ghetta nebo z Oval Office ( od doby Clintona parafrazovane na Oral Office ) - je to totiz " veneral disease - pohlavni choroba..

Kdyz se o nekom rekne , ze ma VD , neni to nic zavidenihodneho -na rozdil od PhD

Co je to PhD ale v USA jiste nezna nikdo - a je to jen maly rozdil ( piejdzdi a vidi )

Jinak v nemecku neni zadny titul " docent " ale jen " PD ( Privatdozent ) . Kazda zeme ma sve lokalni nazvoslovi.

T. Cerny 13.6.2014 8:20

anglictina je at se to komu libi nebo ne

v nasem globalisovanem svete conditio sine qua non ! Apropos - welcome on board se nevztahuje na palubu cehokoli - znamena to vitejte mezi nami kteri jsme ve stejne situaci etc. Stejne jako treba " sweep the board " znamena zvitezit a je jedno jestli pod vodou nebo ve vzduchu. Kdyz jsem jednou se v jednom clanku zminil , ze tolik ceskych lekaru by chtelo do Nemecka pracovat ale neumi nemcky podekovala mi jedna divenka za podporu nemciny . Odepsal jsem ji ze je sice chvalyhodne , ze se uci nemcinu ale ze anglictina je dnes absolutne nezbytna.V nemecku se treba noci i 2 tituly " Dr.Dr."

I ja je mam -Dr.med.Hannover, MUDr Prag. jinak Dr.Dr.Damdidam.

Cestina a cesti obrozenci jsou na stejne urovni usmevni jako treba maltstina a maltsi obrozenci.Nothing more , nothing less!

Z. Kulhánková 14.6.2014 7:15

Welcome on board?

U nás v anglicky mluvících zemích se říká "Welcome aboard". No a ten zbytek, co plácáte, to je taky nesmysl.

J. Ctibor 14.6.2014 8:38

Re: anglictina je at se to komu libi nebo ne

Překvapuje mě tedy, že se při své světovosti zahazujete s nějakým tak úsměvným jazykem jako čeština. Nemohl byste ho tedy už zapomenout?

M. Komárek 14.6.2014 9:03

Proč sem tedy mezi nás, méněcenné lidi

chodíte otravovat, neuznalý světáku? Jděte se někam vycpat a cestou do sebe ještě neacpěte nějaká kuřata od KFC nebo mleté od McDonald, globalizovaný blbe.

D. Stirský 12.6.2014 21:15

Spíš než tituly mně vadí, jak klesá úroveň

VŠ studia. V nedávné době jsem četl na síti dvě dějepisné bakalářské pråce z renomovaných VŠ a byla to hrůza. Prachobyčejné kompiláty, které bych - ač vůbec nejsem z oboru - zmastil také. Příšerná čeština, pravopisné chyby, překlepy. A hlavně: plytký, nic neříkající obsah bez vlastní myšlenky tak asi na úrovni středoškolské práce. Nu a tituly? I zde se, aniž by nás k tomu kdokoli nutil, amerikanizujeme. Vždy mě vytočí argument, že tak je tomu v civilizovaném světě, čímž argumentující většinou myslí USA. Já už jen čekám, kdy začneme slavit Den nezávislosti a manažeři si začnou řídit oválné pracovny. Dnes jsem jel Leo Expresem a i tam zní z reproduktoru americká čeština: Je nám ctí přivítat vás (it is our pleasure), neváhejte (do not hesitate), vítáme vás na palubě (Welcome on board) - hergot, copak vlak má palubu? Palubu má loď, letadlo, ale když ono to zní tak vznešeně. Na hlaváku je holičství, ale čtete tam Hair Fashion Studio. Je mně z toho smutno, obrozenci by se v hrobech obra

P. Mach 12.6.2014 23:14

Co je to za hovadské tvrzení,

že pokles kvalit vš vzdělání má co do činění s nějakou "amerikanizací"? Za situaci v českém školství si mohou výlučně čeští politici a konkrétně socanka buzková, která zavedla naprosto ldiotský systém financování škol, nemluvě o dalších nesmyslech.  Jen naprostý bIbec může za poklesem kvality českého školství hledat nějakou "amerikanizaci".

m. Řehák 27.6.2014 10:11

Re: Co je to za hovadské tvrzení,

O moravském školství ani nemluvě.

J. Polanecký 12.6.2014 15:34

A to jsou ještě tituly

BcA a MgA z uměleckých oborů (dříve ak.mal a ak,soch, nyní zrušené).

N. Pavlíková 12.6.2014 15:07

tituly

Zkuste si představit docenta, který se rozhodne, že akademickou kariéru zabalí (kvůli penězům třeba), a začne pracovat v nějaké soukromé firmě. Věřte, že ten titul doc. si na kancl nedá, působilo by to směšně. Ale PhD. si za jménem samozřejmě nechá, je to jeho nejvyšší dosažené vzdělání. V soukromých firmách docenty a profesory nepotkáte, PhD. ale ano. To, co píši, je oficiálně (a podle etikety :-D) špatně, akorát že je to věcně a logicky správně :-). Dřív nebo později se to oficiálně stejně bude  muset upravit.

J. Novák 12.6.2014 16:51

Re: tituly

Tak já znám i docenty a profesory v soukromém sektoru, co se za své vědecko-pedagogické tituly nestydí (ještě aby ano, když na jejich získání museli zpravidla vynaložit násobně více úsilí než na získání doktorátu), ale je fakt, že lidé mimo akademickou půdu v tom mají často dost hokej a na lidi s vícero tituly koukají občas skrz prsty, takže ti, kteří své tituly používají i v soukromé sféře pracují spíše ve firmách, které si přítomnost takového člověka vykládají spíše jako přínos a věc  reprezentativní.

N. Pavlíková 12.6.2014 15:03

tituly

Rozdělení titulů u nás na vědecké a akademické je u nás těžce mimo :-). Existují tři stupně vzdělání: Bc., Mgr (nebo ekvivalent: MUDr., Ing., MVDr) a PhD. Pokud bereme Mgr. jako standartní vzdělání, PhD. je nadstandartní (nejvyšší dosažitelné). Po jeho dosažení se běžně píše pouze jméno, PhD. Protože je jasné, že ten titul před jménem máte také, jinak byste PhD. nedostali. Výjimkou jsou třeba doktoři, MUDr. přesně specifikuje obor. Strkat PhD. do jednoho pytle s docenty a profesory je nesmysl. Existují tři stupně těchto titulů: odborný asistent (assistant professor), docent (associate professor) a profesor (professor). V zahraničí se na všechny tyto pozice vypisují výběrová řízení. Když jste přijati, můžete si tak říkat. Když vás vyhodí, tak už ne. U nás to platí pouze pro odborné asistenty, doc. a prof. už je titul. Asi aby v tom byl větší binec :-D.

J. Novák 12.6.2014 16:56

Re: tituly

PRo získání docentury a profesury musíte projít řízením, které je násobně složitější a vyžaduje výrazně větší a dlouhodobější úsilí než získání Ph.D.. Funguje to tak i v zhraničí a přijetí na určitý post k získání takového titulu zpravidla nestačí. Mícháte totiž dohromady pracovní zařazení a vědecko-pedgogické vzdělání.

J. Novák 12.6.2014 17:00

Re: tituly

Na druhou stranu je fakt, že to sjednocené není a např. v USA to platí v podstatě tak, jak uvádíte.

J. Kunes 12.6.2014 17:35

Re: tituly

Tak to jste dost vedle. Za prve v zahranici, predevsim anglosaskych zemich zadne tituly docent nebo profesor per se neexistuji. Maji pouze profesory, coz je chapano jako pracovni pozice, nikoli jako titul. V nemecky mluvicich zemich maji tak trochu hybridni system. Profesorem se clovek stane tak, ze obsadi prislusne profesorske misto, ale zaroven s tim ziska titul profesor.

Cesky system, kdy jsou tituly doc. a prof. v podstate narokove, tj. ze staci splnit urcita (casto velmi mekka) kriteria, je ve svete pomerne unikatni a vyskytuje se prevazne v postkomunistickych zemich.

J. Novák 12.6.2014 18:39

Re: tituly

Zrovna německý systém, obdobně jako třeba finský nebo rakouský, podmiňuje získání plné profesury mimo jiné publikační aktivitou (stanoveným počtem článků s IF) a zná i habilitaci (i když ta přestala být tuším od roku 2005 vyžadována - to si nejsem úplně jist), což je do jisté míry podobné našemu systému, byť je pravda, že je to určitý hybrid (viz. obsazování profesorských míst, jak píšete). Zmatek do toho vnáší i jejich zaměření škol, resp. dělení na školy více prakticky a více výzkumně zaměřené. Jinak měkkost tuzemských kritérií je relativní - záleží na univerzitě, ovšem stále platí, že pro docenturu, natožpak pro profesuru toho musí dotyčný předvést podstatně více než pro doktorát.

J. Kunes 13.6.2014 9:56

Re: tituly

Nemecky system se ceskemu nepodoba. V Nemecku se nikdo nestane profesorem bez toho, aby vyhral konkurs na volne profesorske misto. Jinymi slovy, i kdyby bylo v Nemecku tisic Einsteinu, tak jen sto z nich bude profesory, pokud bude jen sto profesorskych mist. Je to mnohem tvrdsi system nez cesky. Navic si troufnu tvrdit, publikacni vystupy a citacni ohlasy by vetsine ceskych profesoru nedavaly realnou sanci v Nemecku uspet. Treba na UK maji nekteri profesori v prirodnich vedach par stovek citaci a h-index treba 10-15 ve veku kolem 50 (Jiste cisla nejsou vsechno, ale hraji celkem vyznamnou roli). Takovi kandidati nemaji zadnou sanci proti lidem, kterym je treba 35 a maji h-20 az 30. 

Jinak je jasne, ze je obtizenejsi ziskat profesuru nez doktorat. Na druhou stranu bych si dovolil odhadnout, ze ziskat doktorat z MIT muze byt leckdy narocnejsi nez se stat v Cesku profesorem.

P. Zeman 12.6.2014 14:12

Prý středoevropsá tradice...

Řekl by že tituly se rádi ohání nejenom středoevropani. Zde v diskuzi se občas vyskytne armén Papazian Ing., nebo řek Johanides Ing.

Navzdory tomu, že v registračním formuláři není na titul kolonka, přesto si jej ke jménu vecpali. Jestli už tohle o něčem nevypovídá, pak nevím... :-D

P. Sulc 12.6.2014 20:55

Re: Prý středoevropsá tradice...

Mate pravdu, ti dva panove jsou skutecne smesni.

V USA se tituly temer nepouzivaji. Ve streleckem klubu jich nekolik bylo, az behem let jsem se dovedel, ze jsou to doktori, rikalo se jim, jak je zde zvykem, jen krestnim jmenem. Jen v ODBORNYCH casopisech je titul autora a kratky zivotopis uveden drobnym pismem pod carou. Je absurdni, kdyz v hobby casopise, jako je Strelecka revue, se to hemzi magistry, doktory a inzenyry treba i u clanku jako vysledky nejakych strelackych soutezi ci zavodu, ci informaci o novych uniformach nebo LED svitilnach. Ze by to byla kompensace toho narodniho komlexu menecennosti? Neco  jako treba "pani vrchni zavodni inzenyrova" z dob monarchie?

K. Jež 12.6.2014 13:53

Komerční SŠ neznají vybraná slova a komerční VŠ

neznají procenta. Nějaké tituly v našem policejním státem a mafií zlikvidovaném školství, už jsou jen trapná třešnička. Neb nejsnáze ovladatelný je občan nevzdělaný, nemocný a neozbrojený !!!! A mafiánsky se ve funkci bude chovat jen nevzdělaný retard - ovšem potřebuje k tomu titul. A proto, čtěte, bděte a ozbrojujme se !!!!

P. Moravčík 12.6.2014 13:20

Sú dva druhy toho istého

Mám titul RNDr . VŠ som skončil na škole univerzitného typu ako promovaný biológ, RNDr. som získal po 3 rokoch obhajobou doktorskej práce pred odbornou komisiou. Dnes sa to bežne získava súčasne s ukončením štúdia. Ako titul rozlíšiť, vie len Boh, pretože sme vhupli na západný spôsob, keď pomaly každý má nejaký predikát. Stredný zdravotný personál mal pôvodne ako vyššie vzdelanie 2. atestáciu v odbore, dnes dostávajú titul Bc. (aby sme to mali ako západniari), resp. Mgr. a nikto si s nimi nevie poradiť, pretože sa považujú za vysokoškolákov a štrajkujú preto kvôli platom aby ich mali prinajmenšom ako neatestovaní lekári. Vysokoškolákov dnes máme pomaly 60% a pracovať pri lôžku pomaly nebude mať kto. Inflácia titulov je hlavným problémom, pretože je dosť podstatný rozdiel, či ste svoj titul získali na renomovanej univerzite, alebo na Vysokej škole v Senici. Hodnota rovnakého titulu je rôzna, a s tým by sa malo niečo urobiť.

P. Čížek 19.6.2014 9:34

Re: Sú dva druhy toho istého

Svůj titul RNDr. jsem dostal po stejné proceduře jako Vy a i když slovo "doktor" v běžném životě nepoužívám, takho  v názvu firmy a při podepisování odborných posudků uvádím vždycky. Je to jediná možnost, jak se odlišit od těch  geniálních PhD, kteří se ke svému titulu stihli dopracovat i při náročném zaměstnání za dobu, kterou mě a mým kolegůmi trvalo uzavřít v řádném termínu ročník. Tuším, že právě tohleto je ten pravý důvod, proč se neustále vynořují snahy naše malé doktoráty zrušit. Od velkých doktorátů se totiž dají snadno odlišit, protože ty veliké se píší DrSc. a za jménem.

J. Kostelanský 12.6.2014 13:17

Najlepší doktori boli RSDr. :-)

RSDr bol doktor sociálno-ekonomických vied udeľovaný za komoušov absolventom Vysoké školy politické UV KSČ. :-)

Ja si titul Ing. nepíšem ani na vizitky, ani na zvončeky. Výnimočne ho používam pri písaní listov na nejaký úrad či inštitúciu. Zistil som totiž, že úplne inak jednajú s absolventom VŠ ako "len" s absolventom strednej školy. Aspoň na Slovensku je to tak.

Písať si titul na poštové schránky a zvončeky môže byť ošidné. Nedávno som čítal o partičke zlodejov, ktorá sa špecializovala práve na byty, ktorých majiteľ mal pri mene titul...

J. Zima 13.6.2014 8:31

Re: Najlepší doktori boli RSDr. :-)

Ještě bych upřesnil, že ona Vysoká politická politická ÚV KSČ byla v Praze-Vokovicích a mezi lidmi známa jako "Vokovická Sorbonna".

Titul RSDr. byl lidmi též interpretován jako Rozhodnutím Strany Doktor. Dnes slouží její budovy Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Najdete na Lidovky.cz