Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nepál zahájil sčítání tygrů indických, přidá se i Indie

V zoologické zahradě v Kolíně nad Rýnem tygr zabil svou ošetřovatelku a pak uprchl z výběhu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V zoologické zahradě v Kolíně nad Rýnem tygr zabil svou ošetřovatelku a pak uprchl z výběhu. | foto: ČTK

Stovky odborníků na volně žijící zvířata vybavených kamerami se vydaly do lesů na jižních planinách Nepálu, kde zahájí dosud největší sčítání ohrožených tygrů indických v místních národních parcích. Tento průzkum je nezbytně nutný pro přípravu strategie, jejímž cílem má být zdvojnásobení počtu tygrů indických v Nepálu do roku 2022. To v roce 2010 slíbila místní vláda.

Předpokládá se, že v současnosti v Nepálu žije 176 tygrů, které ale ohrožují pytláci a zmenšující se přirozené životní prostředí těchto šelem.

Sčítání se uskuteční v několika národních parcích jižního Nepálu; tyto rezervace se táhnou do sousední Indie, která na své straně hranice uskuteční obdobný průzkum.

Tygr

Tygr (ilustrační foto).

"Simultánní sčítání pomůže zabránit případům, kdy stejný tygr, který překročí hranici, bude započítán dvakrát," řekl agentuře Reuters nepálský ekolog Mahišvár Dhákal. "Tímto způsobem usilujeme o co největší přesnost," dodal. Technici podle něj rozmístí kamerové pasti podél tygřích stezek v oblasti, aby zachytily jejich pohyb.

V lesích Bangladéše, Indie a Nepálu svého času žily tisíce tygrů indických, známých také jako tygři bengálští (Panthera tigris tigris). Ale jejich počet klesl na současných sotva 3000 kusů, uvádějí experti. Jedním z největších problémů spojených s jejich přežitím je nelegální obchod s částmi tygřích těl, po nichž je velká poptávka v tradiční čínské medicíně.

V roce 2010 se Nepál zavázal zdvojnásobit počet tygrů do roku 2022 na svém území. Dosáhnout toho chce jednak zesílenou ochranou jejich přirozeného prostředí a také bojem proti pytláctví.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!