Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nerušte ekologické limity těžby, žádá vládu komise Akademie věd

Krajina poničená těžbou uhlí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajina poničená těžbou uhlí | foto: Shutterstock

PRAHA Všechny argumenty mluví nyní jednoznačně ve prospěch zachování územních ekologických limitů těžby v Severočeské hnědouhelné pánvi přinejmenším v následujících dvou desetiletích, upozorňuje Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR.

Jak vyřešit hospodářskou krizi a nezaměstnanost, zlepšit konkurenceschopnost a pomoci energetice? Do hry se dostává prolomení limitů těžby. Akademická Komise pro životní prostředí v čele s Radimem Šrámem to však rozhodně nevidí jako dobré řešení.

Výzkumy ukázaly, že znečištění ovzduší, vody a půdy v Severočeské hnědouhelné pánvi spolu s narušenou sociální skladbou, vnuceným způsobem života, stresem a nedostatečnými příležitostmi k regeneraci sil vedou ke zvýšené nemocnosti, vyšší úmrtnosti, ke sníženému věku dožití a zpomalenému vývoji dětí. U nejmenších dokonce poznamenaly i jejich genetickou výbavu a ovlivňují negativně také potomky postižených obyvatel v dalších generacích.

Kontaminace půdy v celé oblasti pánve a v blízkém okolí, především v Krušných horách, způsobují i po letech obtíže s obnovou lesních porostů. Jsou příčinou opakovaných neúspěchů u pokusů o obnovu původních dřevin, rostlinných i živočišných druhů, dříve zde hojných. Zlepšování se dá očekávat až po desítkách let a jen za předpokladu, že zátěž již nebude pokračovat.

Ohrožená pata
Je prokázáno, že těžba pod úpatím Krušných hor odlehčující patu jejich svahů na delším úseku, představuje geologicko-stabilitní a bezpečnostní riziko. To ohrožuje důlní provoz, těžební mechanismy i pracovníky lomů, ekosystém bučin na těchto svazích, které tvoří zejména po rozvratu smrčin ve vyšších polohách hor důležitou a nenahraditelnou součást územního systému ekologické stability tamní krajiny.

Rovněž nutnost odvedení vod stékajících z hor mimo těžební jámy mění odtokové poměry do té míry, že hrozí místní nedostatek vody v některých oblastech podhůří.

Zachovejme si uhlí
Ve vztahu ke globálním souvislostem změn klimatu a k celosvětové snaze omezit emise oxidu uhličitého k ekonomickému profilu kraje a nezaměstnanosti je další orientace jen na těžbu uhlí jako vyčerpatelného zdroje energie či chemické suroviny nesprávná.

V dalších desetiletích přijde nutně další útlum uhelné energetiky a uhlí získá ve stále větší míře charakter cenné chemické suroviny pro inteligentnější využití než masivní pálení s nízkou účinností a vývoz elektřiny a tím i životního prostředí kraje do zahraničí. Zachování zásob uhlí za liniemi územních ekologických limitů pro další generace je nanejvýš žádoucí.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!