Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Neutrina pod lupou, prý předhonila světlo

Věda

  7:00
ŽENEVA - Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) opakují experiment, při kterém v září zaznamenali částice menší než atom, které se podle jejich měření pohybovaly rychleji než světlo. Opakovaný pokus by podle jejich očekávání měl vyloučit možnost chyby při předchozím měření, uvedl dnes server televize BBC.

Klíčová část LHC, detektor ATLAS (na konci) foto: CERNReprofoto

V rámci původního experimentu Opera posílali vědci z urychlovače v CERN svazky protonů v pulsech, které trvaly 10 mikrosekund. Ze srážek protonů vznikla neutrina, která procházela zemským povrchem a zachycovala je laboratoř v italském Gran Sassu vzdálená 730 kilometrů od urychlovače.

Podle měření přilétla neutrina o 60 nanosekund dřív, než by měla, pokud by se pohybovala rychlostí světla.

PŘEČTĚTE SI:

"V posledních dnech jsme začali posílat svazek (protonů) do Gran Sassa v jiné časové struktuře," řekl Sergio Bertolucci z CERN. "To umožní zopakovat měření z Opery při odstranění některých případných systémových chyb," dodal. Experiment podle něj potrvá do konce listopadu.

Při novém způsobu by měl proud částic trvat jen kratší dobu, jen jednu nebo dvě nanosekundy. Interval mezi jednotlivými pulzy by pak byl větší než u předchozího pokusu. Podle Bertolucciho tak bude možné přesně stanovit, ze kterého paprsku z CERN která neutrina pocházejí, a odstranit případné nepřesnosti z předchozího pokusu.

Pokud se potvrdí, že se neutrina mohou pohybovat nadsvětelnou rychlostí, bude to znamenat narušení jednoho z pilířů současné fyziky. Podle Einsteinovy teorie relativity, která je vědci na celém světě dosud uznávána jako správná, by nic nemělo být rychlejší než světlo.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...