19. října 2010 22:25 Lidovky.cz > Relax > Věda

Nevídaná sucha přijdou již v první půlce století, varují vědci

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

WASHINGTON Některým z nejobydlenějších částí světa - jihovýchodní Asii, včetně Číny, jižní Evropě, severní Africe, západu Spojených států a většině Latinské Ameriky - hrozí v tomto století bezprecedentní sucha. Vyplývá to alespoň ze studie amerického Národního střediska pro výzkum atmosféry (NCAR), o němž informovala agentura Reuters.

Období sucha sice řada vědců v souvislosti s klimatickými změnami předpovídá již dlouho, podle americké studie založené na počítačovém modelu budou však mít vážný dopad již ve 30. letech tohoto století a na jeho konci překonají vše dosud známé z historie.

Aby názorně ukázali, za jak závažnou situaci považují, vytvořili vědci takzvaný index sucha PDSI (Palmer Drought Severity Index). Kladná čísla na této stupnici značí mokrá či vlhká období a záporná čísla ukazují na období sucha.

Nejhorší období sucha za několik posledních desetiletí postihlo západní Afriku v 70. letech 20. století. Na indexu PDSI vědci toto období hodnotí stupni -3 až -4. Naproti tomu sucha na konci tohoto století odhadují na stupně -15 až -20. Hlavní autor studie Aiguo Dai je přesvědčen, že střední hodnoty teplot žádné z dekád v dějinách nedosáhly takového stupně.

Zatímco planeta bude jako celek sušší, existují podle vědců regiony, ve kterých naopak srážek přibude. Mezi takové oblasti patří například většina severní Evropy, Rusko, Kanada, Aljaška nebo některé regiony na jižní polokouli. Podle Daie se tyto oblasti mohou stát snáze obyvatelnými než dnes, ale omezené sluneční záření a velmi studené noční teploty prý stejně neumožní rozšíření zemědělství do všech těchto regionů.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!