Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nevídaná sucha přijdou již v první půlce století, varují vědci

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

WASHINGTON Některým z nejobydlenějších částí světa - jihovýchodní Asii, včetně Číny, jižní Evropě, severní Africe, západu Spojených států a většině Latinské Ameriky - hrozí v tomto století bezprecedentní sucha. Vyplývá to alespoň ze studie amerického Národního střediska pro výzkum atmosféry (NCAR), o němž informovala agentura Reuters.

Období sucha sice řada vědců v souvislosti s klimatickými změnami předpovídá již dlouho, podle americké studie založené na počítačovém modelu budou však mít vážný dopad již ve 30. letech tohoto století a na jeho konci překonají vše dosud známé z historie.

Aby názorně ukázali, za jak závažnou situaci považují, vytvořili vědci takzvaný index sucha PDSI (Palmer Drought Severity Index). Kladná čísla na této stupnici značí mokrá či vlhká období a záporná čísla ukazují na období sucha.

Nejhorší období sucha za několik posledních desetiletí postihlo západní Afriku v 70. letech 20. století. Na indexu PDSI vědci toto období hodnotí stupni -3 až -4. Naproti tomu sucha na konci tohoto století odhadují na stupně -15 až -20. Hlavní autor studie Aiguo Dai je přesvědčen, že střední hodnoty teplot žádné z dekád v dějinách nedosáhly takového stupně.

Zatímco planeta bude jako celek sušší, existují podle vědců regiony, ve kterých naopak srážek přibude. Mezi takové oblasti patří například většina severní Evropy, Rusko, Kanada, Aljaška nebo některé regiony na jižní polokouli. Podle Daie se tyto oblasti mohou stát snáze obyvatelnými než dnes, ale omezené sluneční záření a velmi studené noční teploty prý stejně neumožní rozšíření zemědělství do všech těchto regionů.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...