Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nezachraňujte velryby, lepší je eutanazie

Lidé pomáhají kytovcům uvízlým na pláži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé pomáhají kytovcům uvízlým na pláži | foto: Reprofoto

LONDÝN Pohled na kytovce uvázlé na pláži je vždycky smutný. Zvířata mohou umírat celé dny, a proto mnoho lidí pocítí touhu inteligentním mořským savcům pomoci. Podle Adama Grogana z britské Královské společnosti proti týrání zvířat je ale v tomto případě dobré udržet emoce na uzdě a velrybám dopřát milosrdnou smrt.

Zvířata, která se s pomocí lidí dostanou po dlouhých hodinách na suchu zpět do moře, totiž stejně většinou nemají šanci na přežití.

 Vědci měli v posledních letech příležitost zkoumat mnoho uvázlých velryb, například vorvaně obrovské. Mohli ještě zaživa odebrat vzorky krve a prováděli i pitvy. Podle veterinářů z Londýnské zoologické společnosti rybám na suchu hrozí kromě dehydratace i poškození ledvin. Když je přestane nadlehčovat voda, začnou se pouhým působením ohromné váhy těla poškozovat tkáně. Ze svalů se do krevního oběhu uvolňuje protein myoglobin.

 Tato svalová bílkovina je podobná hemoglobinu z červených krvinek. Myoglobin pomáhá přenosu kyslíku z krve do mitochondrií a je zřejmě nezbytný pro funkci srdce a dalších výkonných svalů. Ve svalech savců uzpůsobených k potápění do velkých hloubek, tedy i velryb, je zastoupen obzvlášť hojně. Naneštěstí je ale tato látka pro ledviny toxická.

 Po hodině „na suchu“ jsou ledviny už nezvratně poškozeny. Když se velryby vrátí do vody, může krev v těle cirkulovat bez překážek a ledviny dostanou ještě vyšší dávku myoglobinu. Ze „zachráněných“ kytovců tak ve skutečnosti přežije jen zlomek. Často se také stává, že se velryby krátce po vyproštění znovu vrhnou na souš. Smrtící injekce by jejich utrpení zkrátila.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?