Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nezničitelné tukové zásobárny

Věda

  10:01
PRAHA - Množství tukových buněk v těle se během dospělosti nemění, ani když výrazně kolísá naše tělesná hmotnost. O sklonu člověka k obezitě se rozhoduje velmi záhy. Dvouleté dítě si při nadměrném přísunu kalorií množí tukové buňky dvakrát rychleji než jeho vrstevníci. Tukové buňky hromadíme až do věku 20 let. Pak už s jejich počtem nic nenaděláme. Nepřibývá jich, ale ani neubývá.

Velká nadváha v dětství a během dospívání může být handicapem po celý život. Tukové buňky totiž přibývají až do dvacátého roku. foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Vydatnou stravou a nedostatkem pohybu si můžeme tukové buňky „vykrmit“. Dietou a vydatnou tělesnou aktivitou naše tukové buňky naopak hubnou. V těle nám však zůstávají a jsou připraveny kdykoli zase „přibrat“. 

K těmto závěrům dospěl tým švédských lékařů vedený Kirsten Spaldingovou ze stockholmského Karolinska Institutet po „inventuře“ tukových buněk bezmála sedmi stovek hubených i obézních dobrovolníků. Výsledky výzkumu zveřejnil vědecký týdeník Nature.

Spaldingová a její spolupracovníci také rozřešili letitou záhadu, zda nám tukové buňky slouží celý život, nebo zda tukovou tkáň průběžně obměňujeme. Dokázali, že naše tělo ročně ztratí zhruba desetinu tukových buněk a vzápětí je nahradí. Za osm let tak vyměníme polovinu tukových buněk za zbrusu nové. Jejich celkový počet si však udržujeme na stabilní úrovni. Dokonce ani obézním lidem, kteří shodili šestinu původní tělesné hmotnosti, tukové buňky neubudou.

Pokud by se nám podařilo rovnováhu mezi zrodem nových tukových buněk a jejich zánikem narušit, získali bychom velmi účinný lék proti obezitě. Razantní ztráta tuku by však mohla být nebezpečná. Spaldingová předpokládá, že by lidé nejprve museli dietou a sportem ze svých tukových buněk „vyždímat“ tuk a teprve pak by bylo možné „prázdné“ tukové buňky nechat bez náhrady zaniknout.

„Zánik buněk obsahujících velké množství tuku by nadměrně zatěžoval přežívající tukové buňky, a to by mohlo vyvolat závažné zdravotní poruchy, například cukrovku,“ řekla Spaldingová v rozhovoru pro Nature. „Nemyslím si, že to někdy bude tak jednoduché, že bychom spolkli pilulku, zhubli a měli po problémech.“

Lékaři by mohli léčit pacienty i opačným postupem, tedy podporou tvorby nových tukových buněk. Ty by přišly při rekonvalescenci vhod pacientům, kteří se podrobili léčbě nádorových onemocnění.

Pro prevenci obezity se ukazuje jako rozhodující dětství. Právě na počátku našeho života se rozhoduje, zda budeme mít v těle normální počet tukových buněk, nebo zda se nám tyto buňky neúměrně namnoží. Velkou roli při tom hrají dědičné sklony, nejsou však všemocné. „Lidé by si měli z naší studie odnést ponaučení, že nejdůležitější pro jejich děti je zdravý životní styl,“ shrnuje Spaldingová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!