Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nic podobného nepamatuji, říká o výbuchu sopky seizmolog

Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. | foto: Akademický bulletin.

PRAHA Výbuch sopky Eyjafjöll je výjimečný velkým množstvím magmatu, říká Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Do jaké míry byl výbuch sopky na Islandu překvapivý?
Výbuch žádné islandské sopky není překvapivý, je tam mimořádně velká sopečná aktivita. Jen v jižní části ostrova, kde se nachází sopka Eyjafjöll, je jich asi pět nebo sedm blízko u sebe.

Překvapivý je ale dopad tohoto výbuchu na zbytek Evropy - není obvyklé, aby se vytvořil tak velký mrak a šel tímto směrem. Podobnou událost nepamatuji. V jiných částech světa ale sopky problémy v letecké dopravě způsobují. Naposledy způsobila větší potíže sopka Pinatubo na Filipínách v roce 1991, kdy bylo poškozeno asi 20 letadel, ale žádné naštěstí nespadlo.

Sopečný prach: děsivý nepřítel letadel

Sopka Eyjafjöll ale byla posledních 200 let v klidu...
Dvě stě let není v geologické historii nic. Některé vulkány jsou v určitém období své existence aktivní prakticky pořád, jako dnes Stromboli u Itálie nebo Hekla na Islandu nedaleko sopky Eyjafjöll. Ta je aktivní také poměrně často, eruptivní fáze nastává každých pět šest let a některé periody vulkanické aktivity jsou velmi dlouhé, trvají třeba rok.

Čím je tedy aktuální výbuch tak výjimečný?
Při jejím oživení se dostalo k povrchu nezvykle velké množství magmatu. Z něj se uvolňují plyny, které vyprskávají materiál do vzduchu. Těžší částice spadnou v bezprostředním okolí a ty lehčí vytvoří mrak. Pak záleží na tom, jaké jsou zrovna cirkulace v ovzduší a pohyby jednotlivých front a v tomto případě jsou tak nepříznivé, že ženou mrak nad západní, severní a střední Evropu.

Mrak popela z islandké sopky pozastavil lety nad Evropou

Mohlo mít na průběh erupce vliv i to, že se sopka nachází pod ledovcem?
Je pravda, že pokud se voda dostane do magmatu, zvyšuje jeho explozivitu. Některé silné výbuchy se dávají do souvislosti s tím, že se stoupající magma dostalo do kontaktu s velkými podzemními rezervoáry vody. Takže to i tady mohlo přispět k vyšší aktivitě vulkánu, ale domnívám se, že hlavní příčina je ve velkém množství materiálu přineseném z hlubokých partií Země.

Jaké je chemické složení materiálu, který se dostal do ovzduší?
Částečky tvoří víceméně standardní bazaltová láva s vysokým obsahem oxidu křemičitého. Problém by ale mohl být v tom, že by se v mraku mohly nacházet i toxické plyny. Ale na stránkách islandského meteorologického institutu, kde je o explozi spousta informací, jsem nic o případných koncentracích toxických plynů nenašel, takže to vám bohužel nemohu říct.

Je možné podobné události předvídat?
Islandští vulkanologové výbuch předpověděli 14 dní předem. Pozorovali, jak se slabá zemětřesení stěhují z hloubek kolem 10 km k povrchu. Takže na to byli připraveni a včas došlo k nezbytným opatřením včetně evakuace. Ta byla nutná i kvůli tání obrovského množství vody z ledovce nad vulkánem, která způsobí záplavy.

Lze odhadnout, jak dlouho aktivita sopky potrvá?
Obávám se, že ne. Pročítal jsem zprávu o její aktivitě den po dni od 20. března, kdy se začala probouzet. Začátkem dubna zemětřesení ubývala a zdálo se, že se sopka uklidňuje, ale pak došlo k výbuchu o několik kilometrů dál... Žádný nástroj k odhadnutí toho, zda aktivita potrvá týdny, měsíce nebo třeba rok, jako tomu bylo u nedaleké sopky Hekla, bohužel nikdo v ruce nemá.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!