Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nobelova cena pro chemiky za přesný obraz ribozomu

Letošní laureáti Nobelovy ceny za chemii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letošní laureáti Nobelovy ceny za chemii | foto: AFP

Stockholm Třetí letošní Nobelovu medalii, za chemii, dostali rovným dílem tři chemici, kteří se podíleli na popsání klíčové části procesu "překládání" instrukcí obsažených v DNA do bílkovin - látek regulujících životní funkce buňky. Venkatraman Ramakrišnan, Thomas Steitz a Ada Yonathová podrobně popsali strukturu a funkci tzv. ribozomů.

Letošní Nobelovu cenu za chemii obdrželi Američané Venkatraman Ramakrishnan a Thomas Steitz spolu s Izraelkou Adou Jonathovou. Švédská královská akademie věd je ocenila za objasnění struktury a funkce ribozomů - buněčných továren na bílkoviny. Ve Stockholmu to dnes oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny.

Podle akademie jejich práce ozřejmila, "jak přeložit kód DNA v život". Jejich výzkum také nalezl uplatnění v lékařství při vývoji antibiotik. Všichni tři vytvořili trojrozměrné modely, které ukazují, jak se na jednotlivé ribozomy vážou různá antibiotika.

"Tyto modely se nyní používají při vývoji nových antibiotik, která přímo pomáhají zachraňovat životy a snižovat lidské utrpení," uvedla akademie ve zdůvodnění.

Sedmdesátiletá Jonathová je teprve čtvrtou ženou, která Nobelovu cenu za chemii dostala. Před ní se to podařilo Marii Curieové-Sklodowské (1911), její dceři Irene Joliotové-Curieové (1935) a naposledy v roce 1964 Dorothy Crowfootové Hodgkinové.

Trojice oceněných si rovným dílem rozdělí deset milionů švédských korun (asi 25 milionů korun). Předávací ceremoniál, na kterém všichni letošní laureáti převezmou vedle finanční odměny i diplom a zlatou medaili, se uskuteční tradičně 10. prosince, v den výročí smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela v roce 1896.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Porod - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Porod - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Porod - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.