7. října 2009 11:54 Lidovky.cz > Relax > Věda

Nobelova cena pro chemiky za přesný obraz ribozomu

Letošní laureáti Nobelovy ceny za chemii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letošní laureáti Nobelovy ceny za chemii | foto: AFP

Stockholm Třetí letošní Nobelovu medalii, za chemii, dostali rovným dílem tři chemici, kteří se podíleli na popsání klíčové části procesu "překládání" instrukcí obsažených v DNA do bílkovin - látek regulujících životní funkce buňky. Venkatraman Ramakrišnan, Thomas Steitz a Ada Yonathová podrobně popsali strukturu a funkci tzv. ribozomů.

Letošní Nobelovu cenu za chemii obdrželi Američané Venkatraman Ramakrishnan a Thomas Steitz spolu s Izraelkou Adou Jonathovou. Švédská královská akademie věd je ocenila za objasnění struktury a funkce ribozomů - buněčných továren na bílkoviny. Ve Stockholmu to dnes oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny.

Podle akademie jejich práce ozřejmila, "jak přeložit kód DNA v život". Jejich výzkum také nalezl uplatnění v lékařství při vývoji antibiotik. Všichni tři vytvořili trojrozměrné modely, které ukazují, jak se na jednotlivé ribozomy vážou různá antibiotika.

"Tyto modely se nyní používají při vývoji nových antibiotik, která přímo pomáhají zachraňovat životy a snižovat lidské utrpení," uvedla akademie ve zdůvodnění.

Sedmdesátiletá Jonathová je teprve čtvrtou ženou, která Nobelovu cenu za chemii dostala. Před ní se to podařilo Marii Curieové-Sklodowské (1911), její dceři Irene Joliotové-Curieové (1935) a naposledy v roce 1964 Dorothy Crowfootové Hodgkinové.

Trojice oceněných si rovným dílem rozdělí deset milionů švédských korun (asi 25 milionů korun). Předávací ceremoniál, na kterém všichni letošní laureáti převezmou vedle finanční odměny i diplom a zlatou medaili, se uskuteční tradičně 10. prosince, v den výročí smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela v roce 1896.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz