Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nobelova cena za baterii, jež změnila náš život. Umožnila rozvoj spotřební elektroniky

Nobel cena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nobel cena | foto: Lidovky.cz

Lithium-iontový akumulátor umožnil rozvoj spotřební elektroniky a dnes se od něj hodně čeká nejen v elektromobilech.

Díky lithium-iontovým bateriím máme výkonné a přitom lehké mobilní telefony, můžeme používat přenosné počítače nebo chytré hodinky. Plánujeme rozvoj elektromobility. Dokonce už existují akumulační zdroje založené na těchto bateriích, které do sebe ukládají energii získanou ze slunce či z větru a vydávají ji, až když je zapotřebí. Zatím zásobují malá města vzdálená od běžné elektrické sítě, ale mají mnohem větší potenciál.

Když tedy nobelovský výbor Královské švédské akademie věd ve Stockholmu oznámil, že letošní ocenění za chemii je uděleno právě za vývoj těchto akumulátorů, nebylo to velké překvapení.

Finanční odměnu ve výši devíti milionů švédských korun (v přepočtu zhruba 21,3 milionu korun českých) si rovným dílem rozdělí tři vědci, z nichž dva pracovali přímo v průmyslu.

Plod ropné krize

V 70. letech minulého století svět těžce zasáhl nedostatek ropy na trhu. Tehdy dokonce i ropné společnosti začaly uvažovat o náhradních zdrojích energie. Právě v této době Stanley Whittingham, britsko-americký vědec ze Stanfordovy univerzity, začal pracovat pro americký ropný koncern Exxon.

Nejdřív se zabýval supravodivými materiály, jež přenášejí elektřinu s minimálními ztrátami. Přitom si povšiml významu lithia, které výborně umožňuje přenos elektřiny a navíc je – na rozdíl třeba od olova v běžných automobilových akumulátorech – velmi lehké. Whittingham tedy vytvořil baterii, která dobře skladovala energii, dala se opakovaně nabíjet a měla rozumnou hmotnost. Ale také nevýhodu: lithium snadno exploduje. V laboratoři tolikrát hořelo, až městský hasičský sbor hrozil, že bude chtít proplatit speciální hasicí chemikálie.

Do dalšího vývoje zasáhl John Goodenough, v Německu narozený americký chemik. V 80. letech byl profesorem na britské Oxfordské univerzitě. Znal Whittinghamovu revoluční baterii a vylepšil složení použitých materiálů.

Nobelova cena za chemii 2019.

Nobelova cena za chemii 2019.

V té době však už ceny ropy mířily opět dolů a zájem průmyslu o investice do nových systémů výroby a skladování energie, včetně baterií vhodných pro elektromobily, se ubíral stejným směrem.

Potřeby japonské elektroniky

V jiné zemi, v Japonsku, však vzkvétal elektronický průmysl, který lehké a snadno dobíjitelné baterie potřeboval pro videokamery, bezdrátové telefony či počítače. Akira Jošino tehdy pracoval pro společnost Asahi Kasei. „Vycítil jsem, kterým směrem se trend ubírá. Měl jsem prostě dobrý čich,“ hodnotil později.

Sestrojil baterii, v níž jsou lithiové ionty vnořeny v obou elektrodách, ale která neobsahuje čisté lithium, takže je bezpečnější. Je lehká, má vysokou energetickou kapacitu a dlouhou životnost – dá se několikatisíckrát nabít. V roce 1991 se dostala na trh v Japonsku a od té doby dobývá a dobíjí svět. Její velkou výhodou je, že na rozdíl třeba od NiCd článků využívajících nikl a kadmium netrpí paměťovým efektem a navíc snese mnohonásobně více nabíjecích a vybíjecích cyklů.

„Rekordmanem“ z oceněných vědců je John Goodenough, jemuž je nyní 97 let a jenž se stal nejstarším v historii vyhlášeným laureátem Nobelovy ceny.

Nobelovský výbor ve svém prohlášení zdůraznil, že ocenění výzkumníci se podíleli na vytváření základů společnosti, která nebude založena na fosilních palivech.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...