Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

'Nobelovku' za lékařství získal průkopník léčby neplodnosti Edwards

Britský lékař Robert Edwards  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský lékař Robert Edwards | foto: ČTK

PRAHA Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu získal britský fyziolog Robert G. Edwards. Oznámil to dnes ve Stockholmu Královská švédská akademie věd. Edwards je průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti u lidí.

Jeho poznatky usnadnily léčbu neplodnosti. A ta dnes trápí více než deset procent všech párů na světě. Tak zdůvodnili své rozhodnutí o udělení prestižního ocenění švédští akademici.

Nobelova cena

Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

Robert Edwards, který před týdnem oslavil 85. narozeniny,  zkoumání lidské neplodnosti se začal věnovat už koncem 50. let. V roce 1963 spojil síly s dnes již zesnulým gynekologem Patrickem Steptoem. Výsledek jejich dlouhé spolupráce byl ovšem přelomový – vyvinuli metodu mimotělního oplodnění a zásadně tak změnili životy řady neplodných párů.

Stáli u narození prvního dítěte ze zkumavky: Angličanka Louise Brownová přišla na svět před více než třiceti lety – 25. července 1978. A brzy následovaly další děti. Dnes jich po světě chodí čtyři miliony. Brownová, která nyní pracuje na poště v anglickém Bristolu, porodila v roce 2007 přirozenou cestou zdravého chlapce.

NOBELISTA OČIMA ČESKÉHO EMBRYOLOGA

"Za Edwardsovým úspěchem stojí touha po poznání a velká pracovitost," říká pro LN embryolog Pavel Trávník, který v roce 1989 absolvoval krátkou stáž na jeho pracovišti a i později se s ním pravidelně setkával na kongresech.

"Znám ho jako velice aktivního člověka s ostrým úsudkem. Určité věci dokázal okomentovat tak přiléhavě, že to některým lidem nebylo příjemné. Otevřeně říkal, co si myslí," podotýká profesor Trávník.

A co dvojice britských vědců vlastně udělala? Odebrali matce Louise dozrálé vajíčko a v živném roztoku ve zkumavce ho smíchali se spermiemi Johna Browna, Louisina otce. Během noci došlo k oplození. Druhý den pak lékaři vpravili zárodek paní Brownové do dělohy. Z dnešního pohledu vypadá celý postup jednoduše, ovšem koncem 70. let to byl přelom.

Od myší k lidem

"Robert Edwards si ocenění skutečně zaslouží. Jeho výzkum v oplozeni in vitro ovlivnil nejen medicínu, ale i reprodukční biologii savců obecně," říká pro LN Josef Fulka mladší z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi. Oplození ve zkumavce se totiž nejdříve dařilo zejména u lidí a až následně u dalších druhů savců. "Obyčejně je tomu naopak," poznamenává Josef Fulka.

Edwards vystudoval biologii na univerzitě ve velšském Bangoru a skotském Edinburghu, kde si pak udělal i doktorát. V rámci něj se věnoval embryonálnímu vývoji u myší. A od myší přešel brzy k lidem. V roce 1958 začal pracovat v londýnském Národním institutu pro lékařský výzkum, kde studoval oplození u člověka.

V roce 1963 odešel pracovat do Cambridge. Přednášel na tamní univerzitě a také tam spolu se svým kolegou Patrickem Steptoem založili kliniku Bourn Hall. Šlo o vůbec první centrum na světě, které se zabývalo mimotělním oplodněním.

Další informace v LN

Článek o životě čerstvého Nobelisty Roberta Edwardse čtěte v dnešních Lidových novinách.

Podrobnosti o výzkumu neplodnosti a dalších Nobelových cenách najdete 12. října v příloze Věda a Výzkum.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ŘEDITEL – VÝŽIVA ZVÍŘAT

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 60 000 - 100 000 Kč