Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

'Nobelovku' za lékařství získal průkopník léčby neplodnosti Edwards

Britský lékař Robert Edwards  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský lékař Robert Edwards | foto: ČTK

PRAHA Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu získal britský fyziolog Robert G. Edwards. Oznámil to dnes ve Stockholmu Královská švédská akademie věd. Edwards je průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti u lidí.

Jeho poznatky usnadnily léčbu neplodnosti. A ta dnes trápí více než deset procent všech párů na světě. Tak zdůvodnili své rozhodnutí o udělení prestižního ocenění švédští akademici.

Nobelova cena

Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

Robert Edwards, který před týdnem oslavil 85. narozeniny,  zkoumání lidské neplodnosti se začal věnovat už koncem 50. let. V roce 1963 spojil síly s dnes již zesnulým gynekologem Patrickem Steptoem. Výsledek jejich dlouhé spolupráce byl ovšem přelomový – vyvinuli metodu mimotělního oplodnění a zásadně tak změnili životy řady neplodných párů.

Stáli u narození prvního dítěte ze zkumavky: Angličanka Louise Brownová přišla na svět před více než třiceti lety – 25. července 1978. A brzy následovaly další děti. Dnes jich po světě chodí čtyři miliony. Brownová, která nyní pracuje na poště v anglickém Bristolu, porodila v roce 2007 přirozenou cestou zdravého chlapce.

NOBELISTA OČIMA ČESKÉHO EMBRYOLOGA

"Za Edwardsovým úspěchem stojí touha po poznání a velká pracovitost," říká pro LN embryolog Pavel Trávník, který v roce 1989 absolvoval krátkou stáž na jeho pracovišti a i později se s ním pravidelně setkával na kongresech.

"Znám ho jako velice aktivního člověka s ostrým úsudkem. Určité věci dokázal okomentovat tak přiléhavě, že to některým lidem nebylo příjemné. Otevřeně říkal, co si myslí," podotýká profesor Trávník.

A co dvojice britských vědců vlastně udělala? Odebrali matce Louise dozrálé vajíčko a v živném roztoku ve zkumavce ho smíchali se spermiemi Johna Browna, Louisina otce. Během noci došlo k oplození. Druhý den pak lékaři vpravili zárodek paní Brownové do dělohy. Z dnešního pohledu vypadá celý postup jednoduše, ovšem koncem 70. let to byl přelom.

Od myší k lidem

"Robert Edwards si ocenění skutečně zaslouží. Jeho výzkum v oplozeni in vitro ovlivnil nejen medicínu, ale i reprodukční biologii savců obecně," říká pro LN Josef Fulka mladší z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi. Oplození ve zkumavce se totiž nejdříve dařilo zejména u lidí a až následně u dalších druhů savců. "Obyčejně je tomu naopak," poznamenává Josef Fulka.

Edwards vystudoval biologii na univerzitě ve velšském Bangoru a skotském Edinburghu, kde si pak udělal i doktorát. V rámci něj se věnoval embryonálnímu vývoji u myší. A od myší přešel brzy k lidem. V roce 1958 začal pracovat v londýnském Národním institutu pro lékařský výzkum, kde studoval oplození u člověka.

V roce 1963 odešel pracovat do Cambridge. Přednášel na tamní univerzitě a také tam spolu se svým kolegou Patrickem Steptoem založili kliniku Bourn Hall. Šlo o vůbec první centrum na světě, které se zabývalo mimotělním oplodněním.

Další informace v LN

Článek o životě čerstvého Nobelisty Roberta Edwardse čtěte v dnešních Lidových novinách.

Podrobnosti o výzkumu neplodnosti a dalších Nobelových cenách najdete 12. října v příloze Věda a Výzkum.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!