Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nobelovku za lékařství získali virologové

Ocenění francouzští vědci ve své laboratoři. Fotografie pochází z roku 1984. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ocenění francouzští vědci ve své laboratoři. Fotografie pochází z roku 1984. | foto: AFP

STOCKHOLM Opět po roce začal výbor pro udělování Nobelovy ceny oznamovat vítěze. Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získali virologové. Němec Harald zur Hausen objevil lidské papiloviry, které způsobují rakovinu děložního čípku. Francouzům Françoisa Barréové-Sinoussiové a Lucu Montagnierovi se podařilo izolovat virus způsobující AIDS.

Ve Stockholmu to dnes oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny. Dvaasedmdesátiletého Haralda zur Hausena výbor odměnil za to, že objevil, že rakovinu děložního čípku způsobují lidské papilomaviry.Tuto hypotézu zveřejnil v roce 1976 a začátkem 80. let se mu podařilo tyto viry izolovat z tkáně děložního čípku napadeného rakovinou.

"Šel proti tehdejšímu dogmatu," ohodnotil jeho objev výbor. Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším typem rakoviny, kterým onemocní ženy. Proti tomuto typu rakoviny v současnosti existuje očkování.

Harald zur Hausen
Německý vědec Harald zur Hausen objevil lidské papiloviry, které způsobují rakovinu děložního čípku.
Papilomavirů existuje zhruba na 150 typů. Někdy v životě se s nimi setkají až čtyři pětiny populace, ale jen v některých případech se rozvine infekce. Některé z nich stojí za vznikem bradavic v oblasti genitálií i jinde po těle.

Barréové-Sinoussiové (61) a Montagnierovi (76) se před čtvrt stoletím podařilo izolovat virus HIV způsobující AIDS. Podle výboru byl jejich čin základním předpokladem pro současné poznatky, které vědci o AIDS mají a pro antiretrovirální léčbu, která nevyhnutelně smrtelnou nemoc změnila v chronické onemocnění, s nímž se dá žít další léta.

Françoise Barréová-Sinoussiová

Viroložce Françoise Barréové-Sinoussiové se společně kolegou Montagnierem před čtvrt stoletím podařilo izolovat virus způsobující AIDS.
Díky tomuto objevu se také podařilo klonovat genom viru HIV-1, což podle výboru pro udělení Nobelovy ceny napomohlo k rozeznání důležitých detailů v replikačním cyklu viru a přispělo k poznání, jak virus na sebe vzájemně působí s hostitelem.

Nobelova cena za lékařství a fyziologii se uděluje od roku 1901. Její
nositelé získají deset milionů švédských korun (přibližně 25,4 milionu korun). Zur Hausen obdrží polovinu této částky, Barréová-Sinoussiová a Montagnier každý čtvrtinu.

Luc Montagnier
Francouzský virolog Luc Montagnier.

Laureáti ocenění převezmou během slavnostního obřadu 10. prosince, v den výročí smrti zakladatele ceny Alfreda Nobela.


Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Chata na prodej
Chata na prodej

K rybníku, Černolice, okres Praha-západ
3 490 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz