Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Věda

Nobelovky 2019 přehledně: molekulový vypínač, lithiová baterie nebo mír v africké válce

Laureát Nobelovy ceny za chemii Akira Yoshino s modelem lithium-iontové baterie. foto: ČTK

PRAHA - Královská švédská akademie věd a norský Nobelův výbor minulý týden udělovaly Nobelovy ceny. Podívejte se na přehled všech laureátů, kteří cenu letos dostali.
  5:00

Nobelovy ceny za literaturu

Ten plurál není chyba. Letos si cenu odnesli hned dva: Rakušan Peter Handke a Polka Olga Tokarczuková. Loni totiž nobelovka pauzírovala. 

Nobelova cena za literaturu letos dvojmo. Cenu si odnesli spisovatelé za letošní i loňský rok

Polskou beletristku komise ocenila za „vypravěčskou imaginaci, která s encyklopedickou vášní představuje překračování hranic jako způsob života“; rakouského dramatika, esejistu a prozaika pak za „za vlivnou práci, která s jazykovou vynalézavostí prozkoumala okraje a specifika lidské zkušenosti“. 

Polská spisovatelka Olga Tokarczuková.

Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu

Cenu získali Američané William Kaelin a Gregg Semenza a Brit Peter Ratcliffe. Trojice oceněných vědců objevila „molekulový vypínač“ pro přenos kyslíku v těle. Objev může pomoci při boji proti nádorům.

Nobelova cena za dýchání buněk. Objev může pomoci při boji proti nádorům

Výzkum oceněných vědců už dal základ pro vznik nových protinádorových preparátů, ale očekávání jsou ještě větší. „Objevy letošních laureátů vytvořily cestu pro slibné nové strategie boje proti anémii (chudokrevnosti), nádorům a mnoha dalším onemocněním,“ uvedl ve zprávě zdůvodňující ocenění nobelovský výbor na Institutu Karolinska, který o udělení ceny za lékařství rozhoduje. 

Nobelova cena za fyziologii a medicínu 2019.

Nobelova cena za chemii

Díky lithium-iontovým bateriím máme výkonné a přitom lehké mobilní telefony, můžeme používat přenosné počítače nebo chytré hodinky. Plánujeme rozvoj elektromobility. Dokonce už existují akumulační zdroje založené na těchto bateriích, které do sebe ukládají energii získanou ze slunce či z větru a vydávají ji, až když je zapotřebí. Zatím zásobují malá města vzdálená od běžné elektrické sítě, ale mají mnohem větší potenciál.

Nobelova cena za baterii, jež změnila náš život. Umožnila rozvoj spotřební elektroniky

Když tedy nobelovský výbor Královské švédské akademie věd ve Stockholmu oznámil, že letošní ocenění za chemii je uděleno právě za vývoj těchto akumulátorů, nebylo to velké překvapení. Ocenění dostal John Goodenough, Stanley Whittingham a Akira Jošino. 

Nobelova cena za chemii 2019.

Nobelova cena za fyziku

Letošní Nobelova cena za fyziku poputuje třem vědcům, kteří lépe popsali vesmír a ukázali, že je ještě tajemnější, než jsme si mysleli. Drtivou většinu vesmíru tvoří něco, o čem nevíme, co to je. To je jedna část poznání, které letos přineslo Nobelovu cenu za fyziku. Druhá část Nobelovy ceny je odměnou za objev první planety existující mimo naši Sluneční soustavu.

Záhady kosmu na Nobelovu cenu. Vesmír je tajemnější, než jsme si mysleli

Prvním laureátem ceny je kanadsko-americký astrofyzik James Peebles. Dalšími dvěma oceněnými fyziky se letos stali Švýcaři Michel Mayor a Didier Queloz.

Nobelova cena za fyziku 2019.

Nobelova cena za ekonomii

Toto ocenění vzniklo až 72 let po Nobelově smrti a mimo jeho odkaz, proto se někdy nepovažuje za „plnoprávnou“ Nobelovu cenu. Přesto je ocenění nejvyšší poctou v ekonomické vědě, si odnesli tři vědci, kteří léta zkoumají, jak efektivně bojovat s chudobou ve světě. Američan s indickými kořeny Abhijit Banerjee společně se svou manželkou, Francouzkou Esther Duflovou, a dalším Američanem, Michaelem Kramerem, patří k takzvaným představitelům rozvojové ekonomie. Tato větev ekonomického výzkumu byla přitom oceněna vůbec poprvé.

Nobelovu cenu za ekonomii získali tři vědci za snahu zmírnit světovou chudobu

„Letošní laureáti zavedli nový přístup, jak získat spolehlivé odpovědi ohledně nových způsobů boje se světovou chudobou,“ uvedla v prohlášení Královská švédská akademie věd, která cenu uděluje. 

Nobelovu cenu za ekonomii získali v roce 2019 Američané Abhijit Banerjee a Michael Kremer spolu s Francouzkou Esther Duflovou, a to za experimentální přístup ke zmírnění chudoby.

Nobelova cena za mír

Nobelovu cenu za mír má etiopský premiér Abiy Ahmed. Zasloužil se o konec dlouhé války s Eritreou

Nobelovu cenu za mír, kterou uděluje norský Nobelův výbor,  získal etiopský premiér Abiy Ahmed, který se zasloužil o podpis mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou. Dohoda ukončila jeden z nejdelších konfliktů v Africe, v němž zahynulo na 80 000 lidí.

Pohraniční válka mezi Etiopií a Eritreou vypukla v roce 1998. Po dvouleté ostré fázi bojů přešel etiopsko-eritrejský konflikt do vleklého hraničního sporu. Vztahy obě země obnovily v červenci 2018.

Etiopský premiér Abiy Ahmed

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...