Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nobelovu cenu za lékařství získal Japonec Ósumi za studium buněk

Věda

  12:40
STOCKHOLM - Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal Japonec Jošinori Ósumi za výzkum autofagie, tedy procesu, kdy buňky požírají část svého obsahu a zbavují se tak nežádoucích komponentů, například bakterií. Jméno 71letého laureáta dnes oznámil stockholmský Karolinský institut.
Nobelova cena (ilustrační foto)

Nobelova cena (ilustrační foto) foto: wikipedia.com

Institut uvedl, že Ósumiho ocenil za „vynikající experimenty“ z 90. let minulého století týkající se recyklačního mechanismu buněk zvaného autofagie. Špatně fungující proces autofagie je spojován s řadou různých onemocnění, včetně Parkinsonovy choroby, cukrovky či rakoviny, sdělil Karolinský institut.

Vědci z ČVUT vyvinuli umělou náhradu hlasivek, dostali za ni cenu

Ačkoli proces autofagie (sebepožírání) byl pozorován již v 60. letech, „jeho zásadní význam pro fyziologii a lékařství byl odhalen teprve při experimentech Jošinoriho Ósumiho z 90. let“, konstatoval institut.

Ósumi na buňkách kvasnic popsal mechanismus autofagie, identifikoval gen, který autofagii vyvolává, a dokázal, že podobným způsobem jako buňky kvasnic fungují v tomto ohledu i lidské buňky.

„Ósumiho objevy vedly k pochopení toho, jak buňka recykluje svůj obsah,“ uvedl Karolinský institut v prohlášení.„Ósumi tak otevřel cestu k porozumění... fyziologickým procesům, včetně toho, jak se lidské tělo přizpůsobí extrémnímu hladovění či jak reaguje na infekce,“ dodal institut.

Karolinský institut připomněl, že „mutace genů, které stojí za autofagií, může způsobovat choroby, jako jsou neurologická onemocnění, diabetes druhého typu či rakovina“.

Podle ředitele Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václava Hořejšího by mohl Ósumiho výzkum dokonce přispět ke zpomalení stárnutí. Špatně fungující proces autofagie „je možná dokonce hlavní příčinou stárnutí, protože tímto mechanismem buňky odstraňují nepotřebné a potenciálně škodlivé součásti. Když proces špatně funguje, nepotřebné věci se uvnitř buněk hromadí a přispívá to k průvodním jevům stárnutí a celkového zhoršování zdravotního stavu organismu,“ řekl Hořejší.

Na Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství bylo letos nominováno 273 kandidátů.

Vyhlášením Nobelovy ceny za lékařství začal týden, během kterého bude rovněž ohlášena v úterý cena za fyziku, ve středu cena za chemii a v pátek za mír. Příští pondělí se pak svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii a ve čtvrtek 13. října jméno držitele Nobelovy ceny za literaturu.

Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (22,5 milionu Kč) čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.