Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Noc vědců přiblíží bádání zejména dětem

Oblíbeným kroužkem se letos pro děti stala věda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblíbeným kroužkem se letos pro děti stala věda. | foto: Shutterstock

PRAHA Na desítkách míst v celé zemi se 26. září uskuteční Noc vědců, akce propagující vědu jako fenomén i jednotlivé vědecké instituce. České vědecká centra i univerzity se tak připojují k celoevropskému festivalu vědy a techniky.

Tématem desáté tuzemské Noci vědců jsou Buňky pro vědu, akce je tak podobně jako v minulých ročnících zaměřena především na vědy přírodní a technické. Některé instituce ale lákají i zájemce na vědy humanitní - historii či historii umění.

"Slavíme malé jubileum tím, že jsme se opět rozrostli. V loňském roce měla Noc vědců 14 partnerů, letos jich má 23. Je vidět, že zájem o akci tohoto typu je. Zájem je i ze strany veřejnosti, loni Noc vědců navštívilo 31.000 lidí, letos čekáme 35.000 návštěvníků," řekla dnes novinářům Markéta Čekanová, mluvčí plzeňského centra Techmania, které je národním koordinátorem akce.

Noc vědců

Do Noci vědců se v tuzemsku zapojují univerzity, hvězdárny, planetária i výzkumné ústavy. Pro návštěvníky připravily populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, hudební vystoupení i přístup tam, kde je běžně nepřístupno. ČEZ nechá návštěvníky nahlédnout do vodních elektráren Slapy, Orlík, Lipno I. či Dalešice nebo do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Goethův institut představí v Plzni vynálezy, které se dávno staly součástí každodenního života, ale někdo je musel vymyslet - čajový pytlík, džíny, kávový filtr, hmoždinky nebo gumové medvídky. Program všech účastníků Noci vědců je na www.noc-vedcu.cz.

Jejím cílem podle Čekanové je přiblížení vědy a techniky široké veřejnosti, ale především dětem a mladým lidem. "Měla by v nich probudit zájem, aby se o vědu, techniku, bádání a vědění nezajímali jen prostřednictvím televize, ale aby sami šli studovat a stali se vědci," uvedla.

Českou vědu trápí nedostatek financí zejména na základní výzkum, na nějž se hůře shánějí peníze od donátorů či firemní zdroje. Podpoře základního výzkumu se věnuje Grantová agentura ČR. Letos zpracovává přes 2000 návrhů projektů a rozděluje více než 3,5 miliardy korun; návrh rozpočtu na rok 2015 počítá s 3,7 miliardy. V poslední době agentura řešila vlastní problémy, akademická obec kritizovala údajně netransparentní rozhodnutí o udělení grantu, kritice čelil i její předseda Petr Matějů. Nakonec k 1. říjnu rezignoval. Do předsednictva kandiduje osm odborníků, nového člena má vládní Rada pro vědu, výzkum a inovace vybrat na konci příštího týdne. Poté se bude volit nový předseda GAČR.

Vedení českých vysokých škol ale upozorňuje, že vedle Grantové agentury by se mělo vyřešit financování vědy jako celku. Vědcům ze strany státu chybí jasný názor, co od nich stát očekává a za co je ochoten je platit. Ministr financí Andrej Babiš v minulosti hovořil zejména o podpoře výzkumných projektů, které mají konkrétní výsledky. Aplikovaný výzkum a následně inovace nemohou ale podle odborníků fungovat bez základního výzkumu.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!