Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nositel Nobelovy ceny ocenil české studenty za výzkum v léčbě rakoviny i epilepsie

Věda

  5:40
Čtyři mladé vědce ocenil nositel Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn. Za své vědecké práce od něj obdrželi Cenu Sanofi za farmacii. V 11. ročníku prestižní soutěže zaujaly odbornou porotu výzkumy, v nichž se tito studenti zabývali zlepšením léčby rakoviny, epilepsie, ale i lékovými interakcemi a toxiny v potravinách.

Předávání cen Sanofi foto: sanofi

Soutěž pro studenty farmaceutických věd vyhlašuje Velvyslanectví Francie v Praze ve spolupráci se skupinou Sanofi. „Velice nás těší, že přihlášené práce jsou na opravdu vysoké odborné úrovni. Letos se dokonce poprvé stalo, že se odborná porota ocenila čtyři vědce, namísto obvyklých tří. Oba výzkumy umístněné na pomyslné bronzové příčce byly tak dobré, že se porota i organizátoři rozhodli udělit výjimku,“ popisuje Jana Konopíková, CSR manažerka společnosti Sanofi.

Nadějí pro pacienty s nezvladatelnou epilepsií je genová terapie

Autoři dvou nejlepších vědeckých prací oceněných v rámci Ceny Sanofi za farmacii získávají každý rok měsíční stáž v prestižní francouzské laboratoři. První tři, tentokrát výjimečně čtyři, pak i finanční prémii. Letos si odnášejí celkem 155 tisíc korun.

Ceny Sanofi

Slavnostní předávání cen proběhlo ve středu 26. června v historické budově Národního muzea, za přítomnosti velvyslance Francie v České republice, Rolanda Galharaguea. Ocenění laureátům předal profesor Jean-Marie Lehn, vědec, který v roce 1987 společně se dvěma kolegy získal Nobelovu cenu za objev syntetických makrocyklických látek se selektivními vlastnostmi pro vazbu iontů a molekul.

Cenu Sanofi za farmacii si z rukou Jeana-Marie Lehna převzala Lenka Loukotová z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR. Ve výzkumu, jenž odborná porota ocenila, se věnuje novým způsobům léčby rakoviny. 

„Odhaduje se, že v současnosti je 90 % všech úmrtí na rakovinu způsobeno metastázemi. Ty jsou obecně agresivnější než prvotní nádor a hůře se léčí. Podařilo se nám navrhnout a ověřit novou kombinovanou metodu léčby rakoviny založenou na imunoradioterapii, namířenou právě proti metastázím,“ vysvětluje talentovaná vědkyně. V soutěži pro ni byla největší výzvou závěrečná diskuze s porotci. „Byla ale současně mimořádně přínosná, získala jsem náhledy na moji práci očima odborníků z jiných oborů. Pokládali mnoho zajímavých otázek, bohužel ale na ně zatím nemáme jednoznačnou odpověď,“ vysvětluje Loukotová. 

Glyfosát zvyšuje riziko rakoviny o 41 %. Obavy jsou namístě, říká autorka studie

Cenu za druhé místo si odnesla Lucie Hyršová za práci zabývající se lékovými interakcemi. Další z oceněných, Ivona Lhotská, navrhla automatizovaný proces pro určování množství toxinů, jež v potravinách a potravních doplňcích tvoří plísně. Třetí místo společně s Ivonou Lhotskou obsadil i Jan Kudláček, který se zabývá výzkumem léčby epilepsie. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!