Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nositel Nobelovy ceny za chemii chce být izraelským prezidentem

Daniel Šechtman, nositel Nobelovy ceny za chemii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Šechtman, nositel Nobelovy ceny za chemii | foto: ČTK

TEL AVIV Daniel Šechtman, který dostal Nobelovu cenu za chemii v roce 2011, chce kandidovat na funkci izraelského prezidenta. Sedmiletý mandát současného izraelského prezidenta, 90letého Šimona Perese, vyprší v červenci.

Dvaasedmdesátiletý Šechtman izraelské televizi řekl, že už nyní v zahraničí vystupuje ve prospěch Izraele. "Ale jako prezident bych měl mnohem větší vliv než dnes," prohlásil vědec.Za své hlavní téma označil vzdělávání dětí, zvláště v oblasti přírodních věd.

Šechtman Nobelovu cenu za chemii získal za objev takzvaných kvazikrystalů, který změnil pohled vědců na pevné látky. Svými pozorováními v roce 1982 dokázal, že ač se některé krystaly sice vyznačují pravidelným uspořádáním, ale chybí v nich předpokládaná periodicita.

Izraelský prezident má převážně formální a ceremoniální povinnosti, jako je podepisování smluv a zákonů. Na radu ministra spravedlnosti uděluje milost vězňům. Do funkce ho volí parlament.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.