20. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Nositel Nobelovy ceny za chemii chce být izraelským prezidentem

Daniel Šechtman, nositel Nobelovy ceny za chemii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Šechtman, nositel Nobelovy ceny za chemii | foto: ČTK

TEL AVIV Daniel Šechtman, který dostal Nobelovu cenu za chemii v roce 2011, chce kandidovat na funkci izraelského prezidenta. Sedmiletý mandát současného izraelského prezidenta, 90letého Šimona Perese, vyprší v červenci.

Dvaasedmdesátiletý Šechtman izraelské televizi řekl, že už nyní v zahraničí vystupuje ve prospěch Izraele. "Ale jako prezident bych měl mnohem větší vliv než dnes," prohlásil vědec.Za své hlavní téma označil vzdělávání dětí, zvláště v oblasti přírodních věd.

Šechtman Nobelovu cenu za chemii získal za objev takzvaných kvazikrystalů, který změnil pohled vědců na pevné látky. Svými pozorováními v roce 1982 dokázal, že ač se některé krystaly sice vyznačují pravidelným uspořádáním, ale chybí v nich předpokládaná periodicita.

Izraelský prezident má převážně formální a ceremoniální povinnosti, jako je podepisování smluv a zákonů. Na radu ministra spravedlnosti uděluje milost vězňům. Do funkce ho volí parlament.

Lidovky.cz, ČTK