Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nová kniha představuje příběhy slavných vědeckých rodin

Věda

  15:41
PRAHA - Kdo by neznal jméno slavného vědce a vynálezce Ottu Wichterleho nebo Jaroslava Heyrovského – fyzikálního chemika oceněného Nobelovou cenou? Mezi nejznámější české vědce patří bezesporu také chemik Antonín Holý, z jehož výzkumu vzešly léky proti AIDS a dalším virovým onemocněním.

Martin Wichterle, vnuk slavného vynálezce Otty Wichterleho. foto:  Dan Materna, MAFRA

Co vlastně dělají děti těchto vynikajících vědců? A co potomci dalších slavných a ve světě uznávaných českých badatelů, jakými byli například imunolog Milan Hašek, biolog Josef Fulka st., geolog Josef Neužil, fyziolog Jan Bureš nebo epidemiolog Karel Raška? Vydali se v otcových šlépějích? Zdědili vědecké geny po svých slavných rodičích? A jaké vlastnosti a sklony mezi tyto „vědecké geny“ vlastně patří? Je to inteligence, schopnost soustředění, silná vůle, nebo jiné myšlení a vidění světa? Nasměrovaly je na dráhu výzkumníka geny, nebo spíš příklad rodičů, odpozorovaný vzor?

Odpověď se pokusily najít vědecké novinářky Eva Bobůrková, Eva Hníková a Eva Vlčková v knize Věda nepadá daleko od stromu, která vychází právě v těchto dnech v nakladatelství Academia. Představují v ní celkem čtrnáct vědeckých rodin a jejich příběhů: kromě již zmíněných ještě Brandlových, Vyklických, Pačesových, Scheirichů, Seemanových a Jungwirthů.

Autor: