Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nová laboratoř v Brně spojí nanovlákna s výzkumem plazmové tužky

Tomáš Svoboda předvádí v nové laboratiři v areálu Přirodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně patentovanou plazmovou tužku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Svoboda předvádí v nové laboratiři v areálu Přirodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně patentovanou plazmovou tužku. | foto: ČTK

BRNO Dvě původní české patentované technologie spojí vědci v nové laboratoři na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Liberecká společnost Elmarco do společného projektu s univerzitou vložila technologii Nanospider, což je způsob vytváření "pavučiny" z nanovláken. Vkladem školy je patentovaná plazmová tužka, která vláknům propůjčuje nové vlastnosti.

Laboratoř tak spojuje výrobu nanovláken a jejich zušlechtění pomocí plazmatu.

Cílem společné laboratoře v areálu přírodovědecké fakulty v Kotlářské ulici je výzkum a vývoj nových metod výroby nanovláken s vylepšenými vlastnostmi.

Laboratoř poslouží i praktické výuce. "Unikátnost laboratoře a jejího přístrojového vybavení je dána propojením dvou ryze českých patentovaných technologií, které výrazně zasáhly do rozvoje a současných trendů v oblasti nanotechnologií," uvedl vedoucí nové laboratoře Miloš Klíma z Ústavu fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Dále čtěte:

Plazmová tužka, která využívá patentovanou technologii plazmových trysek, dokáže dát vláknům nové vlastnosti, jako jsou například absolutní odolnost proti vodě, nehořlavost nebo chemická a mechanická odolnost. Slovy vědců, tužka "mění pavučinu v superpavučinu".

Plazmovou tužku vynalezli vědci z Masarykovy univerzity v roce 1996, veřejnosti ji ale poprvé představili v roce 2006 a dále ji rozvíjejí. Tužka je jednoduché zařízení, jež obsahuje dutou elektrodu s úzkou kapilárou, které dohromady tvoří plazmovou trysku. Skrz ni proudí plyn, nejčastěji argon. V trysce se generuje výboj, který aktivuje plyn s případnou příměsí a nastávají chemické reakce, které mění vlastnosti upravovaného povrchu materiálů. Nyní vědci pracují na multitryskových systémech, jež najdou přímé uplatnění v průmyslu.

Elmarco patří k předním nanotechnologickým firmám. "Stále upevňujeme svoje vedoucí postavení jako výrobce průmyslových zařízení na výrobu nanovláken," uvedl ředitel firmy pro strategii a rozvoj Stanislav Petrík. Kromě technologie poskytlo Elmarco také přístrojové vybavení, především laboratorní stroj za tři miliony korun. Masarykova univerzita nechala upravit laboratoř a technické zázemí.

Rok 2010 v obrazech

Nanotechnologie, která je považována za synonymum vědeckotechnické revoluce 21. století, využívá materiálů z částic o velikosti jedné miliontiny milimetru a uplatňuje se ve velkém množství vědních disciplín i ve výzkumu vesmíru. Nanovědy používají jednotku nanometr. Do jednoho nanometru se vejdou tři až čtyři atomy. Virus je velký 100 nanometrů. Brno patří spolu s Libercem a Prahou k významným centrům výzkumu nanotechnologií v Česku.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...