3. června 2016 6:30 Lidovky.cz > Relax > Věda

Nová zbraň proti ubývání stromů? Drony, které vystřelují semena do půdy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
BioCarbon Engineering | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BioCarbon Engineering | foto:  BioCarbon Engineering

PRAHA Bývalý přední vědec NASA přišel na nový způsob, jak čelit odlesňování. Došlo mu totiž, že dosavadní cesty - vyžadující lidskou sílu - jsou značně limitující. Navrhuje proto efektivnější řešení, které počítá s využitím dronů. S nasazením speciálního systému by tak mohlo být denně vysázeno až 36 tisíc stromů denně.

Každý rok je na naší planetě zničeno kolem 6,5 miliardy stromů. Příčin je hned několik, od požárů a dalších přírodních katastrof, přes kácení až po těžbu dřeva. Ačkoli se rychlost tohoto jevu v posledních letech zpomalila, poměr mezi zničenými a nově vysazenými stromy je stále alarmující.

A přitom stromy umožňují veškerý život na Zemi. Poskytují kyslík, absorbují škodlivé plyny, jako je například metan, představují přírodní stanoviště pro zvířata a podporují biodiverzitu. Působí též jako hráz proti změně klimatu. Platí jednoduché pravidlo: čím méně stromů, tím zranitelnější je Země. Aby se změna výrazně promítla, musí být zachráněny miliony i miliardy stromů.

Drony namísto lidí

Odhaduje se, že od počátku lidské civilizace klesl objem stromů na Zemi až o šestačtyřicet procent. Sázení a přesazování se obvykle provádí ručně, protože stromy vyžadují pečlivou péči. Jenže lidská práce má své limity.

Bývalý vědec NASA Lauren Fletcer a jeho kolegové proto vymysleli model, který by celý proces urychlil. Řešení? Použití bezpilotních letounů. BioCarbon Engineering, jak tento systém vědec nazval, by tak znamenal velkorysý přístup k životnímu prostředí, píše Globalcitizen.org.

Drony by ulehčily lidem práci tím, že by přelétaly nad prázdným polem a zkoumaly by podmínku v terénu. V případě, že by byla půda vhodná k vysázení stromů, snesly by se bezpilotní letouny dvě až tři stopy nad zem a začaly by pálit malé lusky obsahující naklíčená semena. Ty by byly chráněny až do okamžiku, kdy je možné je usadit v půdě.

S dvěma systémy by bylo možné zasadit až 36 tisíc stromů denně. Roční cíl pak počítá až s jednou miliardou nově vysázených stromů. Tým vědců spolupracuje s OSN, jejich společným cílem je obnovit až 300 miliard stromů do roku 2030. Optimistické plány dokonce hovoří o vrácení se na historickou úroveň.

skŠárka Kabátová
  • 2Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz