Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Oxford chystá nové stipendium pro chudé studenty

studenti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy studenti | foto: Shutterstock

LONDÝN Prestižní Oxfordská univerzita využila rekordního daru amerického filantropa Michaela Moritze k ustavení fondu, který bude krýt studijní náklady studentům z nejchudších rodin. V době, kdy se školné na britských univerzitách takřka ztrojnásobuje na 9000 liber ročně (290 000 korun), budou mít chudí studenti na Oxfordu školné 3500 liber.

Za pomoci 75 milionů liber (2,4 miliardy korun) od Moritze a jeho manželky, spisovatelky Harriet Heymanové, Oxford postupně ustaví stipendijní fond v celkové hodnotě 300 milionů liber, který bude podporovat studenty z rodin s ročním příjmem do 16.000 liber ročně. Moritzův dar je v Evropě největší částkou darovanou výlučně na to, aby se univerzitní vzdělání otevřelo studentům bez ohledu na jejich finanční situaci.

Moritz je šéfem investiční společnosti Sequoia Capital a sám v 70. letech studoval na Oxfordu dějiny. "Nebyl bych zde dnes bez štědrosti cizích lidí," řekl ve středu v Oxfordu Moritz. Připomněl, že jeho rodina využila pomoci cizinců, když musela utéci do Británie před Hitlerem.

Podle Moritze pro rodinu s příjmem 16 000 liber ročně představuje výše studentského dluhu "hrozivé číslo". "Náš nový program stipendií znamená, že nadaný student bez ohledu na svou finanční situaci bude mít vždy jistotu, že může studovat na Oxfordu," prohlásil.

Zatímco školné po prázdninách na většině britských univerzit, včetně Oxfordu, razantně vzroste na 9000 liber, stipendisté nového programu si půjčí od státu na školné jen 3500 liber. Kromě toho dostanou 7500 liber ročně na životní náklady.

Prvních sto stipendistů využije nového programu už v říjnu. Během tří let by měl pokrývat polovinu studentů z chudých rodin a během dalších let všechny. Nyní tvoří studenti z rodin s příjmem do 16 000 liber desetinu všech oxfordských studentů.

Školné bylo v Británii zavedeno v roce 1998, do té doby byly univerzity zdarma. List Financial Times napsal, že "jako další elitní instituce je Oxfordská univerzita sociálně výlučná - ve školním roce 2010 až 2011 pocházelo 45 procent studentů ze soukromých škol". Studenti soukromých škol přitom tvoří jen asi sedm procent školních dětí v Británii.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...