13. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Nový algoritmus dokáže rozpoznat homosexualitu dle fotografie, tvrdí studie univerzity

Duhové vlajky jsou symbolem komunity LGBT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Duhové vlajky jsou symbolem komunity LGBT. | foto: Reuters

Nově vytvořený algoritmus vyvinutý Stanfordské univerzitě umí rozpoznat sexuální orientaci lidí podle fotografie, gaye odhalí dokonce s 91% přesností. Rozpoznání homosexuality dle vnějších znaků také ale dokazuje její vrozenost. Studie vyvolaly velkou řadu etických otázek.

Umělá inteligence dosáhla další mety. S velkou přesností dokáže rozpoznat podle vnějších znaků velmi choulostivé stránky člověka. Řada lidí dokáže svou sexuální orientaci tajit i před nejbližšími třeba celý život. Nejnovější technologie ji nyní mohou odhalit během okamžiku. Informoval o tom britský server The Guardian.

Ihned po zveřejnění výzkumu se ve společnosti rozpoutala vášnivá debata, že tento technologický „pokrok“ může vést k zasahování do lidského soukromí či šikanování homosexuálních osob.

Výzkum, který prováděli vědci Michal Kosinski a Yilun Wang, byl publikován v americkém vědeckém časopise časopise Journal of Personality and Social Psychology. Studie vychází z 35 000 vzorků, které byly z americké online seznamky. Při vyhodnocování výsledků byl použit sofistikovaný matematický systém, který za pomoci neuronových sítí analyzoval obličejové rysy na základě rozsáhlého souboru dat.

Výzkum dále zjistil, že homosexuálové mají atypické genderové rysy. Homosexuální muži mají hodně ženských rysů a naopak. Studie také dokázala, že gayové mají užší čelisti, delší nos a větší čelist, a že lesbičky mají větší čelisti a menší čelo.

Roboti mají gaydar (schopnost rozeznat homosexuály podle vnějších znaků a stereotypů) daleko přesnější než člověk. Rozpoznají 91 % gaů a 83 % lesbiček. Lidské oko je na tom o poznání hůře - 61% u mužů a 54% u žen. Průzkumy ale braly v potaz jen proměnné pohlaví a sexuální orientace. Nezohledňovaly vůbec reálie bisexuality, transexuality a dalších genderových a LGBT aspektů.

Výzkum také ale díky takto přesnému rozpoznání sexuální orientace na základě vnějších znaků dokázal, že se lidé se homosexuály rodí, a že se sexuální identitou se během života nedá nic dělat. Sexuální orientace vzniká na základě hormonů již před narozením jedince.

Jedná se sice o velký vědecký úspěch, ale realita je strašlivá. Vezmeme-li v potaz počet uložených fotografií spojených s identitou lidí na sociálních sítích a v různých databázích, může dojít k velmi neetickému zasahování do lidského soukromí pomocí moderních technologií, což může vést k další diskriminaci homosexuálů například na pracovištích.

Lidovky.cz

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.