Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nový druh chameleona objeven v tlamě hada

Kinyongia magombeare, chameleon z Magombery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kinyongia magombeare, chameleon z Magombery | foto: Andrew Marshall/African Journal of Herpetology.

YORK Náhoda pomohla britskému přírodovědci Andrewovi Marshallovi k objevu nového druhu chameleona, který obývá prales ve východoafrické Tanzanii. Vědec narazil na hada, který zrovna polykal jedince dosud neznámého druhu.

Pro plaza byla ale zřejmě kořist příliš velká, proto ji nakonec vyvrhl, ovšem už mrtvou. Marshall, který pracuje v oddělení životního prostředí na Yorské univerzitě a v pralese Magombera provádí výzkum primátů, měl ale štěstí - krátce nato objevil dalšího představitele druhu, a to živého.

Vědci porovnali exemplář s dalšími druhy obývajícími oblast a nakonec ho pojmenovali Kinyongia magombeare (chameleon z Magombery). O objevu informovali v časopise African Journal of Herpetology.

Budoucnost druhu závisí na osudu pralesa
"Objevit nový druh je vzácná událost, a proto být zapojen do identifikace a pojmenování tohoto živočicha je velmi vzrušující," prohlásil Marshall.

"Jednotlivé druhy chameleonů mají tendenci se koncentrovat v malých oblastech. A prostředí, na němž je tento nový druh závislý, tedy prales Magombera, je bohužel ohrožené. Věřím však, že tento objev podpoří úsilí o poskytnutí větší ochrany jak této, tak i dalším podobným oblastem," zdůraznil biolog.

Marshall řídí výzkumný projekt, jehož úkolem je analyzovat změny v tomto pralese, který nejen poskytuje obživu místním obyvatelům, ale je i domovem velkého množství divokých druhů. Mezi nimi jsou například ohrožené opice guerézy.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz