Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nový geologický park přibližuje vývoj hornin v Česku

Geologický park v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geologický park v Praze | foto: Přírodovědecká fakulta UK

PRAHA Stálou geologickou expozici představující horniny a geologický vývoj Českého masivu dnes otevřela Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK v Praze na Slupi. Geologický park slavnostně otevřel děkan Přírodovědecké fakulty UK profesor Bohuslav Gaš.

Stálá expozice s názvem "Horniny a geologický vývoj Českého masivu" ukazuje na příkladu 32 unikátních druhů hornin a formou doprovodných posterů geodynamické procesy, které se podílely na vzniku a vývoji v celosvětovém měřítku výjimečného horninového podloží České republiky.

Expozice je členěna do šesti sekcí věnovaných geologickým jednotkám, které se nachází na území naší vlasti. Každý vzorek navíc ve své struktuře ukrývá určitý geologický proces, jako je například usazování, tavení, vrásnění či přeměna hornin.

Ve vystavených exponátech je zakódována bohatá, bezmála 600 milionů let trvající historie geologického vývoje hornin České republiky. Návštěvník tak bude mít možnost shlédnout horniny vznikající například při podsouvání litosférických desek (granulit), kolizi kontinentů (pararuly), kolapsu horstev (slepence), usazování v mořích či jezerech (pískovce a opuky), doklady dávné sopečné aktivity (bazalt), horniny vzniklé ve velkých hloubkách (peridotity) nebo naopak na zemském povrchu (pískovce).

Expozice obsahuje horniny známé jako například granity neboli žuly, ale také méně známé - ale o to více zajímavé - jako například durbachity nebo eklogity.

Geologická expozice " Horniny a geologický vývoj Českého masivu" je umístěna v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Na Slupi 16, Praha 2 a bude návštěvníkům přístupna zdarma. Otevírací dobu Botanické zahrady najdete zde.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....