Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nový přístroj odhalí metanol i v uzavřené láhvi

Whisky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Whisky (ilustrační foto) | foto: Lidovky.cz

OSTRAVA Moravskoslezská policie má k dispozici přístroj, který dokáže odhalit smrtící metanol i v uzavřených lahvích. Slibuje si od něj především urychlení kontrol.

Přístroj je mobilní a lze jej použít i při kontrolních akcích. Novinářům to dnes řekl ředitel krajské policejní správy Tomáš Tuhý.

Přístroj, tzv. Rammanův spektrometr, policie pořídila především v souvislosti s metanolovou kauzou, která si od podzimu vyžádala čtyři desítky lidských životů. Jen v Moravskoslezském kraji už po otravách závadným alkoholem zemřelo 23 lidí.

Metanolová aféra

Metanolová aféra vypukla loni na začátku září. Kvůli otrávenému alkoholu bylo podle náměstka zlínského krajského policejního ředitele Jindřicha Kučery ke konci loňského roku potvrzeno už 39 úmrtí. Poškozených, tedy lidí, kteří požili otrávený alkohol, je víc než 120.

Při rozkrývání alkoholové mafie a hledání závadných výrobků moravskoslezští experti v kriminalistických laboratořích provedli více než 7500 rozborů zajištěných vzorků. Testování jim zabralo 46 dnů. "S pomocí nového přístroje bychom vše zvládli už za 30 dnů. Navíc je tato technologie mnohem spolehlivější a nevyžaduje další kontrolní rozbory," uved Tuhý.

V souvislosti s kauzou metanol už policisté v Moravskoslezském kraji obvinili 39 lidí, z toho šest žen. Třem ze stíhaných hrozí výjimečné tresty za úmyslné obecné ohrožení. Dalších šest je obviněno z obecného ohrožení z nedbalosti. Další lidé, celkem jich je sedm desítek, jsou kvůli otravám závadným alkoholem stíhány v dalších regionech.

PODÍVEJTE SE:

V Moravskoslezském kraji si 39 stíhaných lidí vyslechlo obvinění z 53 zločinů. Některé osoby jsou stíhány pro několik trestných činů. Celkem 15 obvinění padlo za porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Osmnáct lidí je stíháno kvůli ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Šest z nich tento zločin spáchalo úmyslně. Ve výčtu se také objevuje podílnictví, nadržování a neoprávněné podnikání.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...