Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Hradecká univerzita má nového rektora. Stal se jím Kamil Kuča

Novým rektorem hradecké univerzity bude zvolen Kamil Kuča | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novým rektorem hradecké univerzity bude zvolen Kamil Kuča | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Novým rektorem Univerzity Hradec Králové (UHK) bude současný prorektor pro tvůrčí činnost a vnější vztahy Kamil Kuča. Osmatřicetiletý Kuča 30. června v čele školy nahradí rektora Josefa Hynka, rozhodl o tom akademický senát školy, rektora do funkce jmenuje prezident.

Kuča ve středečním třetím kole volby získal od 30 členů akademického senátu 16 hlasů, jeho protikandidát, proděkan Přírodovědecké fakulty UHK Martin Bílek, dostal 14 hlasů. „Když si vezmete hodnocení univerzity v České republice, tak UHK rozhodně nepatří na první příčky, takže si myslím, že je před námi spoustu práce,“ řekl novinářům Kuča, který neplánuje razantní změny a chce navázat na práci Josefa Hynka. „Bude záviset na týmu, který budu mít, a také na komunikaci s fakultami,“ řekl Kuča.

Problém? Financování školy

Kuča ve svém volebním programu uvedl, že za nejbližší spolupracovníky si chce vybrat osobnosti, které mají či měly zkušenost s vedením minimálně na fakultní úrovni. Chce také rozdělit funkci prorektora pro tvůrčí činnost a vnější vztahy na dvě, a to prorektora pro tvůrčí činnost a prorektora pro zahraniční styky.

Za zásadní Kuča ve svém programu označil financování školy. „Jisté rezervy vidím ve spolupráci se soukromým sektorem, a to formou vědecké spolupráce či specifických kurzů, důslednou ochranou know-how vzniklého na UHK, užší spoluprací s krajem a zejména systematickou nabídkou celoživotního vzdělávání reagující na požadavky společnosti, která může přinést do rozpočtu nemalé zdroje,“ uvedl Kuča.

Kuča například v letech 2001 až 2006 působil na Katedře toxikologie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové, v letech 2006 až 2012 přednášel na Katedře chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Od roku 2011 stál v čele Centra biomedicínského výzkumu ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

O místo rektora UHK se ucházeli tři kandidáti. V prvním kole voleb, které bylo 10. února, vypadl současný prorektor školy Petr Grulich. Do druhého kola postoupili Kuča a Bílek, ani jeden z nich minulý týden nezískal nadpoloviční většinu hlasů, a proto se uskutečnilo dnešní třetí kolo. Pokud by v něm nikdo nezískal většinu hlasů, čekaly by univerzitu nové volby rektora.

Nové impulsy

Rektor Hynek novinářům řekl, že opakování voleb by univerzitu nadále rozdělovalo, což by nebylo dobré. Hynek chce v příštích měsících ve volbách usilovat o funkci děkana Fakulty informatiky a managementu UHK.

Podle Hynka je důležité, aby univerzita dostávala nové impulzy. „Nový rektor je mnohem mladší než já, je excelentní vědec, má spoustu nových nápadů. Takže já se těším na spolupráci, myslím si, že je dobré, že rektoři mají dvě volební období a pak musí příjít někdo nový,“ řekl Hynek.

UHK vznikla v roce 2000 z vysoké školy pedagogické. Mezi největší úkoly nového rektora bude patřit pokračování budování univerzitního kampusu naproti fakultní nemocnici, kde loni začala stavba nové budovy pro Přírodovědeckou fakultu UHK za 432 milionů korun. Objekt by měl veřejnosti sloužit od roku 2017.

Vizitka nového rektora

  • Datum a místo narození: 8. února 1978 v Přerově.
  • Vzdělání: absolvent oboru technologie organických látek na pražské VŠCHT (Ing., 2001), Ph.D. v oboru toxikologie na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové (2005), docent (2009) a profesor (2012) v oboru toxikologie.
  • Praxe: v letech 2002 až 2009 pracoval jako výzkumný a vývojový pracovník na Univerzitě obrany, v letech 2010 až 2012 zde byl proděkanem pro vědeckou činnost, v letech 2006 až 2012 zároveň přednášel na Univerzitě J. E. Purkyně; v letech 2012 až 2013 pracoval jako vedoucí Centra transferu biomedicínských technologií ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, kde je od roku 2011 dosud vedoucím Centra biomedicínského výzkumu; na Univerzitě Hradec Králové působí od roku 2013, v současnosti je prorektorem pro tvůrčí činnost a vnější vztahy.
  • Ostatní:

- Je řešitelem či spoluřešitelem několika výzkumných projektů a autorem odborných publikací.

- Zabývá se vývojem nových protilátek (antidot) proti nervově paralytickým látkám a pesticidům a nových léčiv na Alzheimerovu nemoc.

- Vede výzkumný tým, o výsledcích výzkumu v ČR přednáší a informuje na akademické půdě po celém světě.

- Je vynálezcem speciálního injektoru, který je součástí výstroje vojáků několika zemí, včetně NATO. Injektor funguje proti sarinu a mnoha dalším vysoce toxickým látkám.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!