28. června 2014 6:16 Lidovky.cz > Relax > Věda

Novým technologiím pro čištění prostředí chybí pravidla, tvrdí vědci

Smog - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Novým technologiím, které dokážou za pomoci slunečního záření odstranit nečistoty z ovzduší i z vody, ochránit fasády historických budov od nečistot nebo například vytvořit v domácnosti dokonale čisté prostředí, chybí v tuzemsku patřičné standardy a certifikáty. Zákazníkům se tak může stát, že koupí výrobek, který nakonec nebude fungovat.

Na tiskové konferenci v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd to řekli odborníci, kteří se touto novou technologií zabývají.

Tyto nové technologie jsou založeny na tzv. fotokatalýze, tedy na současném působení slunečního záření a přidané chemické látky, nazývané fotokatalyzátor. Nejčastěji jde o oxid titaničitý. Například jeden metr čtvereční plochy natřené takovou látkou dokáže ročně obstarat čistý vzduch pro 200 lidí, uvedl jednatel firmy Advance Materials JTJ Jan Procházka. "Nasvícený oxid titaničitý čistí vzduch, můžete ho použít pro čištění vody, tento oxidační efekt má dostatečnou schopnost na to, aby zabíjel malé organismy," popsal.

Problémy se znečištěním ovzduší

Fotokatalýza se podle odborníků dá využít například v nemocnicích pro vytvoření prostředí, kde se nebudou šířit bakterie. Může řešit problémy se znečištěním ovzduší. Jako jeden z příkladů rizik uvedl Jiří Rathouský z Centra pro inovaci v oblasti nanomateriálů a nanotechnologií odvody spalin z budovaného pražského tunelu Blanka.

Odborníci novinářům předvedli například hybridní přímotop: dokáže topit a současně čistit vzduch v budově. Obsahuje zdroj ultrafialového záření i speciálně upravený povrch, na němž se vzduch čistí.

Dalším příkladem byl skleněný pilník na nehty potažený fotoaktivní látkou, z něhož po vystavení na slunce zmizí organické nečistoty, například viry, bakterie nebo plísně. Je proto vhodný zejména pro diabetiky a lidi s poruchami imunity.

Odborníci ze soukromých firem i vysokých škol vytvořili již loni Českou společnost pro aplikovanou fotokatalýzu (ČSAF), která si společně s akademií věd klade jako jeden z cílů osvětu, vytváření standardů a snaží se zabránit pirátskému prosazování výrobků, které nemají deklarované vlastnosti. Podle prezidenta společnosti z Technické univerzity v Liberci Františka Peterky je zapotřebí zabránit propadu důvěry v tyto smysluplné technologie. To by mohlo nastat například v případě, pokud někdo nabízí výrobek, který má mnohem nižší než slibovanou účinnost.

"Zákazník není chráněn proti nejrůznějším marketingovým trikům, které všechno označují nano- nebo fotokatalytické, protože se jim to hodí do krámu," dodal Procházka.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...