Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Novým technologiím pro čištění prostředí chybí pravidla, tvrdí vědci

Smog - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Novým technologiím, které dokážou za pomoci slunečního záření odstranit nečistoty z ovzduší i z vody, ochránit fasády historických budov od nečistot nebo například vytvořit v domácnosti dokonale čisté prostředí, chybí v tuzemsku patřičné standardy a certifikáty. Zákazníkům se tak může stát, že koupí výrobek, který nakonec nebude fungovat.

Na tiskové konferenci v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd to řekli odborníci, kteří se touto novou technologií zabývají.

Tyto nové technologie jsou založeny na tzv. fotokatalýze, tedy na současném působení slunečního záření a přidané chemické látky, nazývané fotokatalyzátor. Nejčastěji jde o oxid titaničitý. Například jeden metr čtvereční plochy natřené takovou látkou dokáže ročně obstarat čistý vzduch pro 200 lidí, uvedl jednatel firmy Advance Materials JTJ Jan Procházka. "Nasvícený oxid titaničitý čistí vzduch, můžete ho použít pro čištění vody, tento oxidační efekt má dostatečnou schopnost na to, aby zabíjel malé organismy," popsal.

Problémy se znečištěním ovzduší

Fotokatalýza se podle odborníků dá využít například v nemocnicích pro vytvoření prostředí, kde se nebudou šířit bakterie. Může řešit problémy se znečištěním ovzduší. Jako jeden z příkladů rizik uvedl Jiří Rathouský z Centra pro inovaci v oblasti nanomateriálů a nanotechnologií odvody spalin z budovaného pražského tunelu Blanka.

Odborníci novinářům předvedli například hybridní přímotop: dokáže topit a současně čistit vzduch v budově. Obsahuje zdroj ultrafialového záření i speciálně upravený povrch, na němž se vzduch čistí.

Dalším příkladem byl skleněný pilník na nehty potažený fotoaktivní látkou, z něhož po vystavení na slunce zmizí organické nečistoty, například viry, bakterie nebo plísně. Je proto vhodný zejména pro diabetiky a lidi s poruchami imunity.

Odborníci ze soukromých firem i vysokých škol vytvořili již loni Českou společnost pro aplikovanou fotokatalýzu (ČSAF), která si společně s akademií věd klade jako jeden z cílů osvětu, vytváření standardů a snaží se zabránit pirátskému prosazování výrobků, které nemají deklarované vlastnosti. Podle prezidenta společnosti z Technické univerzity v Liberci Františka Peterky je zapotřebí zabránit propadu důvěry v tyto smysluplné technologie. To by mohlo nastat například v případě, pokud někdo nabízí výrobek, který má mnohem nižší než slibovanou účinnost.

"Zákazník není chráněn proti nejrůznějším marketingovým trikům, které všechno označují nano- nebo fotokatalytické, protože se jim to hodí do krámu," dodal Procházka.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?