Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sluneční cyklus bude nejslabší za 100 let, může zpomalit oteplování

Výjimečná sluneční erupce možná naruší proud | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výjimečná sluneční erupce možná naruší proud | foto: ČTK

PRAHA Současný sluneční cyklus bude podle meteorologa Martina Štrose nejslabší za posledních 100 let. Pokud by tento trend pokračoval, mohlo by to zpomalit, nebo dokonce zastavit oteplování planety Země, soudí meteorolog.

Přestože podle původních předpovědí měla sluneční aktivita vrcholit až během příštího roku, nejnovější vývoj naznačuje, že se Slunce nachází na vrcholu cyklu už nyní, nebo že už dokonce pominul. Sluneční cyklus trvá v průměru 11 let, v době minima se na Slunci nevyskytují téměř žádné sluneční skvrny, naopak při maximu je slunečních skvrn nejvíce.

Od roku 2008 sluneční aktivita roste
Aktuální sluneční cyklus začal zhruba na přelomu let 2008 a 2009, na minimu byla sluneční aktivita v prosinci 2008. Od té doby sluneční aktivita roste, ale vzestup nebyl zdaleka tak silný, jak se očekávalo a jak bylo běžné během cyklů za poslední století.

Nejvíce skvrn se na Slunci objevovalo v listopadu 2011. Vědci očekávali, že bude aktivita Slunce dál stoupat, ale nestalo se tak. Nejsilnější sluneční erupce byly zaznamenány loni a ta vůbec nejsilnější 9. srpna 2011. Letos byl sluneční povrch klidnější.

ČTĚTE TAKÉ

Síla slunečního cyklu je svázaná s množstvím energie, které ze Slunce získává Země. Čím slabší cyklus, tím je jí méně. Pokud by i další cykly byly podobně slabé jako ten současný, nebo dokonce ještě slabší, mohlo by se to projevit na klimatu, konkrétně zpomalením nebo dokonce zastavením oteplování planety.

Vědci očekávají pokles sluneční aktivity
Výzkumy závislosti globální teploty na sluneční aktivitě ale zatím nejsou jednotné, takže vliv současného slabého Slunce na klima je nesnadné odhadnout.

Není ještě zcela vyloučeno, že by se Slunce mohlo v roce 2013 "probudit", ale je to málo pravděpodobné. Vědci spíše očekávají postupný pokles aktivity k minimu, které předpokládají okolo roku 2020. V dobách slunečního minima množství slunečních skvrn klesá až téměř na nulu.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?