Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Obama prý navýší rozpočet pro NASA a obnoví vývoj lodi Orion

Kosmická loď Orion na oběžné dráze (ilustrace) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kosmická loď Orion na oběžné dráze (ilustrace) | foto: NASA

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek oznámí navýšení rozpočtu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) o šest miliard dolarů (110 miliard korun) v příštích pěti letech. Zároveň obnoví vývoj kosmické lodi Orion, který dříve letos zrušil spolu s programem návratu Američanů na Měsíc.

S odvoláním na zdroje v americké administrativě to dnes oznámily agentury Reuters a AP.

Podle AP nicméně obnovení projektu kosmické lodi Orion neznamená, že by Obama počítal s cestami na Měsíc. Vesmírná kapsle by měla být bez posádky dopravena k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a zakotvit u ní. Měla by se stát prostředkem pro evakuaci astronautů ze stanice, pokud by jim hrozilo nebezpečí a nebylo by možné čekat, až k ISS dorazí ruská raketa Sojuz.

Obama také podle Reuters chce vyzvat NASA, aby začal pracovat na nové kosmické lodi, která by dokázala dopravit astronauty i do hlubšího vesmíru, nejen na oběžnou dráhu kolem Země. NASA by rovněž měl zahájit několik bezpilotních misí do vzdálenějších oblastí, například k asteroidům, které by připravily půdu pro budoucí lety s lidskou posádkou.

Podle Reuters mají chystaná opatření především zamezit propouštění z NASA, které hrozilo po odvolání plánovaného návratu na Měsíc. Úřad zaměstnává na Floridě, která je důležitým volebním státem, tisíce lidí, připomíná agentura.

Americký prezident ve čtvrtek navštíví Kennedyho vesmírné středisko na Floridě. Měl by zde představit svou vizi amerického vesmírného projektu.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

T. Haban no konečně 15:36 14.4.2010